:format(webp)/nginx/o/2023/09/18/15601427t1h0b1f.jpg)
Mitmesaja Narva raekoja ees plakatite ja punaste roosidega meelt avaldanud inimese ning väikelennukiga taevas tiirutanud Kohtla-Järve koolijuhi Hendrik Aguri protestist hoolimata umbusaldas Narva volikogu laupäeval linnapead Katri Raiki (SDE).
Nimelisel hääletusel pooldas meeri vabastamist ametist 19 ja selle vastu oli kaheksa saadikut. Istungilt puudus neli rahvaesindajat. Uue linnapea valimiseni täidab tema kohuseid rahandusameti juhist linnavalitsuse liige Jelena Golubeva.
Umbusaldusavalduse algatajaid esindanud, suuremas osas keskerakondlasi koondava fraktsiooni Narva juht Aleksei Jevgrafov (KE) loetles enne hääletust volikogule peetud kõnes rea punkte, miks Raik nende arvates linnapeaks ei sobi. Peamise etteheitena kõlas sujuva koostöö puudumine linnavalitsuse ja volikogu vahel. Samuti asjaolu, et linnavalitsus on Raigi juhtimisel pidurdanud Narvale oluliste projektide läbiviimist, mistõttu on suurenenud nende maksumus ning kasvanud laenukoormus. «Linna elanikud ei mõista linnapea otsuseid,» ütles Jevgrafov, kes märkis veel, et Raik on korduvalt näidanud üles lugupidamatust linnaasutuste töötajate ja linlaste suhtes ning tekitanud sellega pingeid.
Raik tänas nii eesti kui ka vene keeles peetud kõnes («Et kõik saaksid aru, teiste hulgas ka saadikud») nii linnavalitsuse meeskonda kui ka volinikke konstruktiivse kriitika eest. «Kahe aasta jooksul on olnud palju reetmist, palju asju, mida ma kunagi ei arvanud, et elus tuleb. See on teinud mind kindlasti elus tugevamaks nii inimese kui ka poliitikuna,» rääkis Raik ning soovis uuele linnavõimule jõudu ja edu.
/nginx/o/2023/09/18/15601428t1h927e.jpg)
Ta avaldas lootust, et kui järgmised linnajuhid peavad kaks aastat, kuni uute kohalike valimisteni vastu, on kõik plaanitud projektid töös. «Uue haigla ehitus peab olema alanud järgmisel aastal; haiglal peab kindlasti olema parem koostöö linna sotsiaalsüsteemiga,» tõi Raik muu hulgas välja. Oluliseks nimetas ta Narva lisanduvaid töökohti, mille puudust aitab leevendada näiteks magnetitehas, mille ehitus algas suvel, ja ettevõtluse arengut tervikuna.
«Kõige tähtsam, et Narva jääks näoga Eesti poole,» lausus Raik, mainides sedagi, et teda raekoja ette toetama tulnud inimesed andsid Eesti avalikkusele väga tähtsa signaali. Raik lubas jääda Narva, kus on leidnud töökoha, ja öelda sõna sekka ka kohalikus poliitikas.
Aleksei Jevgrafovi kinnitusel on uue linnapea kandidaate kaks või kolm ning läbirääkimisi nendega alustatakse sellel nädalal. «Nii ja naa,» vastas ta küsimusele, kas tulevane meer tuleb Narvast või väljastpoolt. «Vaatame kõiki variante ja otsustame juba fraktsioonis,» lisas Jevgrafov.