T, 28.11.2023

Keskerakondlane Oudekki Loone: mõni eestlane on Eesti demokraatiale suurem oht kui Putin

Postimees
Facebook
Comments 13
Oudekki Loone.
Oudekki Loone. Foto: Mihkel Maripuu

Keskerakondlasest endine riigikogu liige Oudekki Loone kirjutas ühismeedias, et Eestis elavate venelaste õiguste piiramist pooldavad eestlased on suurem oht Eesti demokraatiale ja vabadusele kui kuritegelikku sõda pidav Vene valitsus või Vladimir Putin. Loone arvates tuleb Venemaa tegevust rahvusvahelisel areenil vaadelda mitte demokraatia ja õiguse, vaid riiklike huvide seisukohalt. 

Loone kirjutas sotsiaalmeedia platvormil X (endise nimega Twitter) septembri keskpaigas järgmist: «Eestlased, kes agiteerivad, et siinsetelt venelastelt õigused ära võtta, nad maalt välja saata jne, kui nood ei vasta nõudele x, y, z, on Eesti demokraatlikule ja vabale riigile suurem oht kui Putin või ükskõik milline Venemaa valitsus kokku kunagi saaksid olla.»

Üks Xi kasutajatest tahtis saada selle postituse peale selgitust. «Eestlased, kes toetavad ELi poolt kokku lepitud sanktsioonide rakendamist (sh autode sissesõidukeeld ja nõue need ümber registreerida) on hullemad demokraatia vaenlased kui Putin, kelle väed Ukrainas tapavad, röövivad ja vägistavad?» küsis kasutaja täpsustuseks. 

Loone lükkab sellise mõttekäigu ümber. «See on absurdne viis minu mõtet tõlgendada. Demokraatia eksisteerib riikide sees, demokraatiat ja vabadust kaitsevad eelkõige Eesti inimesed – või ei kaitse ja otsustavad sellest loobuda,» selgitas ta Rus.Postimehele.

Tema hinnangul ei eksisteeri rahvusvahelistes suhetes demokraatiat, vaid on anarhia, kus riigid püüavad saavutada suurimat turvalisust ja parimat majanduslikku positsiooni.

«Vene valitsuse tegutsemist tulebki lugeda sellest lähtepunktist, samal ajal kui Eesti kodanike tegutsemist oma riigi sees tuleb lugeda demokraatia, vabaduse ja õigluse lähtepunktist,» ütles Loone. 

«Kui Eesti kodanikud otsustavad, et mõned inimesed, kes meie seas elavad, on põhimõtteliselt vähem väärtuslikud, siis oleme oma vabaduse ise aknast välja visanud – ja selle taastamine on palju raskem, kui see on ükskõik millise suvalise välismõju toimel tekkinud muutuste pärast,» arvab ta.

Loone sõnul oleks Vene kodanikelt hääleõiguse äravõtmine kohalikel valimistel vale, sest kohalikul tasandil otsustatakse vaid oma kandi asju ja inimestel on selles sõnaõigus. Tema hinnangul on spetsiifilise kodakonduse alusel valimisõiguse piiramine diskrimineerimine ja veneviha. «Selle piiramine praegusel hetkel tähendab Eestis juba juurdunud demokraatia piiramist, selle vähendamist,» sõnas ta.

Keskerakonna esimehe valimistel Mihhail Kõlvartit aktiivselt toetanud Oudekki Loone sai 2023. aasta riigikogu valimistel Keskerakonna nimekirjas kandideerides 402 häält ega osutunud valituks.

Facebook
Comments 13

Märksõnad

Tagasi üles