:format(webp)/nginx/o/2024/01/04/15814698t1h5e90.jpg)
Sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Raimond Kaljulaid peab Keskerakonna moondumist vene parteiks sündinud faktiks, mille juured on erakonna vene tiiva korraldatud Jüri Ratase minema kihutamises esimehe kohalt. Ta peab oluliseks, et linnavolinikud küsiks enda käest: kas Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon Tallinnas on ikka linnarahvale parim variant?
Minevikus olete olnud Keskerakonna liige ja puutunud Kõlvartiga isiklikult kokku. Kas vastab tõele, et Jaak Aab, Tanel Kiik ja Jüri Ratas kaaluvad erakonnast lahkumist põhjusel, et uus esimees Kõlvart on valmis pöörama erakonda vene parteiks?
Küsimus pole valmisolekus, vaid see on juba juhtunud. See väljendub muuhulgas selles, kuidas Keskerakond on reageerinud Yana Toomi (KE) tegevusele Eesti-vastaste aktivistide rahastamisel. Need argumendid, mida Keskerakonna esimees on Toomi kaitseks toonud, on naeruväärsed.
Kõigepealt ta püüdis väita, et erakond ei võta seisukohta oma liikmete tegevuse kohta. Toom ei ole lihtsalt üks Keskerakonna liige, vaid aseesimees ja sisuliselt teine erakonnas. Nad on juba pikemat aega olnud poliitilises tandemis. Seda argumenti laiendades võib ju väita, et Toom võib siis ka ISISt või Hamasi toetada oma isiklikest vahenditest ja Keskerakond seisukohta ei kujunda.
Eesti keeles on need sõnumid sageli ümmargused, aga venekeelses Delfis ma lugesin, et Kõlvart mõistab Toomi huvi saada kremlimeelsete aktivistide asjas õigusselguse. Seda oligi arvata, et kerkib märgiline küsimus ja kui seal teha vale valik, siis on selge, et erakonna poliitikas on toimunud muutus.
Peale väärtuskonflikti erakonnas on siseopositsioon rääkinud, et Kõlvart lihtsalt ei oska juhtida.
Kuskilt ei ole näha, et see juhtimine oleks olnud efektiivne. Eelmistel kohalikel valimistel õnnestus jätta inimestele selline mulje. Aga teate, Moskvas võivad ka palju inimesed arvata, et linnapea Sergei Sobjanin on väga tõhus administraator ja tema ajal on linn puhkenud eriliselt õitsele. Ja see, et kuskil on opositsionäärid, kes viitavad, et tema programmide raames on kantud raha Vene propagandistidele, seda ju tädi Valja ei tea ning arvab, et Sobjanin on õige inimene. Kui Tallinna eelarve on üle miljardi, ja sellest oluline osa läheb propagandale, siis on võimalik teha inimestele selgeks mida iganes, kuid see ei tähenda, et see vastab tõele.
/nginx/o/2023/02/02/15114681t1h45ef.jpg)
Endine Keskerakonna esimees Jüri Ratas on küsimuse püstitanud nii, et Keskerakonna eurovalimiste nimekirjas ei tohiks kandideerida Toom, kes toetab kremlimeelsete kohtus käimist Eesti riigiga. Et siis sõnum Kõlvartile: vali, kas mina või tema.
Mina üldse ei tõlgendaks seda nii, et sellel peaks olema mingi tagamõte. Jüri Ratas pikaajalise peaministrina, kes tajub Eesti julgeolekupilti, mis on järsult halvenenud, ütles ainuvõimaliku asja. See on ju elementaarne, et Yana Toom ei peaks olema ühe tõsiseltvõetava erakonna esinumber europarlamendi valimistel. Milline Eesti erakond, kui jätta välja kremlimeelse erakonna Koos, on valmis lülitama Toomi oma nimekirja, kui ta läheks ennast pakkuma? See on ainult Keskerakond.
Kui otsustav on praegu Jüri Ratase figuur Keskerakonna saatuses?
See on väga suur. Jüri Ratas viis Keskerakonna välja kaks riigikogu koosseisu kestnud isolatsioonist, viis valitsusse ja oli selle valitsuse moodustaja. Keskerakonna vene tiib tegi enda jaoks suure vea, et nad asusid Ratast kohe algusest peale erakonnas õõnestama. See oli kogu aeg ilmne, et kogu see vene tiib on olnud erakonna jaoks püsiv probleem.
See on tingitud nende inimeste liiga kõrgest enesehinnangust, et nad suudaks seda erakonda palju paremini juhtida. Nagu praegu välja tuleb, ei suuda nad midagi juhtida.
See, et nad Ratase esimehe kohalt minema ajasid, oli suur viga. Ka venelaste enda jaoks. Vene erakond on juba olnud etapp, isegi vene valija saab aru, et rahvuspõhine erakond ei vii mitte kuhugi. Kunagi oli see tugevuseks, et Keskerakond oli ainuke erakond, kus venelased ja eestlased oskasid normaalselt koostööd teha.
Täna ütles Tanel Kiik, et kaalub liitumist sotsiaaldemokraatliku erakonnaga. Milline võiks olla tema ja ka näiteks Jaak Aabi roll teie erakonnas?
Seda ma ei oska öelda. Tegemist on minu heade kolleegidega riigikogus. Nad on olnud väga töökad ja sisulised saadikud. Opositsioonierakondade saadikutest on mulle nende viis, kuidas nad on selle rolli sisustanud, olnud palju sümpaatsem kui see, kuidas seda on teinud Kalle Grünthal ja EKRE tervikuna.
Seoses poliitikute lahkumisega Keskerakonnast on nende fraktsioon Tallinna linnavolikogus nõrgenenud. Koos sotsiaaldemokraatidega saab see koalitsioon valitseda, aga kui lahkub veel kolm silmapaistvat keskerakondlast, siis tekib küsimus võimuvahetusest. Kas toetate suurt koalitsiooni Tallinnas ilma Keskerakonnata?
Olen praegu linnaasjadest mõnevõrra kaugel, minu linnavoliniku mandaat on peatatud, sest keskendun riigikogu tööle. Kuid linnavolinikel on alati põhjust endalt küsida, mis on Tallinna inimestele kõige parem.
Kas linnarahvale oleks parem see, kui sotsiaaldemokraadid nõustuksid tegema teiste erakondadega suurt koalitsiooni?
Selleks on valitud linnavolikogu ja selle liikmed peavad ühiselt sellest mõtlema. Olukord on muutunud võrreldes 2021. aasta kohalike valimistega. Pärast valimisi oli Keskerakonnal enamusest puudu kaks mandaati, pärast EKRE saadiku ülejooksmist üks mandaat. Oli avalik saladus, et nad olid valmis puuduolevaid saadikuid leidma. Aga nüüd on olukord oluliselt muutunud.
Rääkisite just, et Yana Toomi suur kaal ja tegutsemine Keskerakonnas on probleem, et erakond kisub vene parteiks. Järelikult on ka see probleem, et sotsiaaldemokraadid teevad selle erakonnaga Tallinnas koostööd. Või ma ei mõista teie loogikat?
See on absoluutselt loogiline küsimus. Selle küsimuse peavad sotsiaaldemokraadid linnavolikogus endale esitama. Kas kõik on ikka päris sama, kas eeldused, mille alusel koalitsioon loodi, on muutunud? Mina sellest küsimusest kindlasti ei distantseeruks, sest see on täiesti legitiimne küsimus.
Kuna Keskerakonnas on saabumas tõehetk ja siseareng kiirenenud, siis järelikult on need eeldused, mille alusel on sotsiaaldemokraadid loonud koalitsiooni, ikkagi muutunud?
Kogu volikogu koosseisus on toimunud muutused. Väga oluline ja põhimõtteline erinevus on see, milline on Keskerakonna positsioon Eesti poliitikas. See oli Eesti erakond, kus oli palju tublisid inimesi, aga nüüd on tegemist eelkõige Eestis tegutseva vene parteiga, see on teine erakond.
Detsembris tegin intervjuu Tallinna linnavolikogu esimehe Maris Sillaga ja küsisin, kuivõrd tõenäoliseks ta peab suure koalitsiooni varianti. Ta vastas, et sotsiaaldemokraadid ei hakka EKREga pealinnas koostööd tegema. Kas selline lähtekoht tähendab, et sotsiaaldemokraatidel on plaan Keskerakonnaga lõpuni minna?
Tallinna sotsiaaldemokraadid valivad sel laupäeval piirkonnale uue juhatuse ja juhi. Uus juhatus peab muutunud poliitilist olukorda analüüsima ja plaane tegema. Poliitikas võib kõik muutuda väga kiiresti. Aga seda otsust keegi ei tee linnavolinike eest, nagu ka riigikogu tööseisakut ei saa lahendada keegi teine peale riigikogu saadikute.
Kas laupäeval toimuval kogunemisel sotsiaaldemokraadid arutavad Keskerakonnaga Tallinnas tehtava koostöö problemaatilist külge?
Me arutame kindlasti seda, mis on olnud linnavalitsuses sotsiaaldemokraatide tegevused, kuidas on läinud sõlmitud koalitsioonileppe täitmine. Piirkonna liikmetel on õigus tõstatada küsimusi, mida nad tähtsaks peavad.
Kas teie selle küsimuse seal püstitate?
Ka minul on seal ettekanne piirkonna viimase kahe aasta töötulemustest. Eks me siis näe, mis seal ettekandes tuleb.
Olete varem tegelenud vene valijaga. Kas Kõlvarti tegevus ei tugevda toetust venekeelsete valijate seas?
Kõlvarti ja Toomi suguste vene poliitikute taga on suuresti need valijad, kes pole Eesti inforuumis. Kui suhtlen Eestis elavate venelastega, kes on paremini kursis Eestis toimuvaga, siis nad on löönud Keskerakonnale käega. Nad ei võta seda enam tõsiselt. Küsimus on, kas keegi suudab neile alternatiivi pakkuda.
Venekeelsed valijad saavad ju aru, et pole mõtet valida erakonda, mis panustab ainult ühele rahvusgrupile. Nad lihtsalt hakkavad valima teisi erakondi. Selline erakond ei suuda suures poliitikas läbi lüüa.
Kõik saavad aru, et 99-protsendilise tõenäosusega ei saa ei Kõlvart ega Toom kunagi erilist võimalust Eesti riiklikku poliitikat mõjutada. Väga raske on ette kujutada, et keegi nõustuks nendega valitsuskoostööd tegema praeguses julgeolekuolukorras. Meil on valitsuse liikmetel kõigil kõrge ligipääsuga riigisaladuse luba. Ei kujutaks ette Yana Toomi näiteks haridusministrina.