Erakondade reitingud: Isamaa edestab konkurente suurelt (4)

BNS
Copy
Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Foto: Eero Vabamägi

Isamaa toetusprotsendi kerge langus viimastel nädalatel on peatunud ning nende kindel edu erakondade reitingutabelis püsib.

Ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös valminud iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 28 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 18,5 protsenti ja Reformierakonda 17,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Kui viimati oli Isamaa toetus kerges langustrendis, siis värskete tulemuste põhjal on see langus peatunud. EKRE jääb Isamaast 9,5 protsendipunkti kaugusele, Reformierakonna toetus on püsinud alates eelmise aasta novembrist 17 protsendi lähedal ning praegu jäädakse EKREst 1,3 protsendipunkti kaugusele.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 15 protsendiga, Keskerakond 11 protsendiga ning 5,3-protsendise toetusega Eesti 200.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 37,5 protsenti ning opositsioonierakondi 57,5 protsenti vastajatest.

Tartu Ülikooli politoloogia kaasprofessor Martin Mölder tõdes, et olukord on suuremate muutusteta. «Isamaa positsioon kõige populaarsema erakonnana paistab hetkel vägagi stabiilne ehk toetusnumbrid 25 ja 30 protsendi vahel paistavad Isamaa puhul praegu vägagi stabiilsed,» ütles Mölder.

«Kui valijagruppide sisse vaadata, siis tundub, et EKRE on paljulapseliste valijate seas oma toetust Isamaa arvelt suurendanud. Teisi märkimisväärseid nihkeid EKRE ja Reformierakonna puhul märgata ei ole. Oravate toetus on praegusel madalal tasemel stabiilne juba peaaegu viiendat kuud järjest,» rääkis Mölder.

Sotsiaaldemokraatide nelja nädala koondtoetus on naasnud 15 protsendi tasemele ning Möldri sõnul tundub, et erakond on oma positsiooni parandamas. «Keskerakonna toetus püsib stabiilne ning üldjoontes võib seda ka öelda Eesti 200 kohta, kes püsib napilt valimiskünnise kohal,» ütles Mölder.

Mölder tõdes, et Eesti 200 on kogunud ilmselt piisavalt veendunud toetajaid, kes oma erakonda kergelt ei hülga. «Samas ei ole ka näha, et Eesti 200 oleks üldiselt võimeline uusi toetajaid võitma või kaotatud valijad tagasi tooma. Siiski näitab viimase nädala tulemus 7,8 protsenti, oluliselt kõrgemat tulemust kui varasematel nädalatel, kuid suuremaid järeldusi on vara teha,» lisas Mölder.

Norstat viis küsitluse läbi märtsi lõpus ja aprilli alguses ning sellele vastas 4001 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

Tagasi üles