Jaak Madison lahkus EKREst (70)

BNS
Copy
Jaak Madison
Jaak Madison Foto: Elmo Riig

Äsjastel europarlamendi valimistel mandaadi saanud Jaak Madison teatas oma öises sotsiaalmeediapostituses, et lahkub Eesti Konservatiivsest Erakonnast (EKRE).

Madison kirjutab, et pärast teisipäeva õhtust EKRE juhatuse koosolekut ei ole see kahjuks erakond, millega ta liitus 2013. aastal. «See on olnud ainus erakond, kuhu ma kuulunud olen, kuid tänaseks on see tundmatuseni muutunud,» märkis Madison.

«Kui algas erakonna juhatuse koosolek, oli algus paljutõotav, kuid lõpuks selgus, et kogu strateegia oli teatud juhtkond juba paika pannud. Ma olin küll nördinud, kui peale aastate pikkust tööd heideti kaheksa poolthääle, kuue vastuhääle ja ühe erapooletu häälega üle parda erakonna juhatuse liige ja Pärnumaa ringkonna esimees Helle Kullerkupp. Seejärel arutasime valimiste tulemusi ning jõudsime finantsküsimusteni, kus erakonna esimees andis üpris põhjalikke ning häid selgitusi,» kirjeldas Madison teisipäevaõhtuseid sündmuseid.

Pärast nelja ja poolt tundi koosolekul viibimist pidi ta lahkuma, et minna ETV eetrisse, pärast mida kiirustas ta tagasi EKRE juhatuse koosolekule. «Jõudes aga välisukse juurde, tuli just teade, et välja olid heidetud kaks meie riigikogu liiget, kellest üks erakonna aseesimees, ja erakonna esimehe kandidaat,» viitas ta Henn Põlluaasa, Jaak Valge ja Silver Kuusiku erakonnast väljaheitmisele.

«Sellega oli mulle selge, et selline samm viis päeva enne erakonna kongressi näitab paanilist hirmu, et kaotatakse praegu jõuõlg erakonna juhatuses, millega suruda läbi ükskõik milliseid otsuseid,» ütles Madison.

Seejärel sai Madisonile selgeks, et ta ei soovi enam EKREs jätkata. «Ma tänan südamest veelkord kõiki oma valijaid Euroopa Parlamendi valimistel. Ma tean, et paljud toetasid mind põhjusel, et olen just Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaat, kuid samas ma tean, et enamik 32 845 valijast toetas mind siiski töö põhjal, mida olen teinud viimase viie aasta vältel Euroopa Parlamendis ja minu seisukohtade ning maailmavaate pärast. Kui keegi tunneb seepärast end petetuna, siis ma vabandan, kuid minu maailmavaade ei muutu vähimalgi määral, kuid kurvastuseks on muutunud erakonna olemus,» selgitas Madison.

Ta tunnistas, et europarlamendi valimistel tegi tema senine koduerakond talle tugevat vastutööd ja seda EKRE esimehe eestvedamisel, samal ajal rahastas Madison oma valimiskampaaniat ise.

«Omaenda erakonna seest on juhtliikmed mulle ette heitnud, et olles Euroopa Parlamendis, pole ma piisavalt toonud raha erakonda. See tähendab, et ma keeldusin kohe eelmise mandaadi alguses võtmast enda palgale ehk Euroopa Parlamendi eelarvest tööle ametnikke, kes teeks tegelikult koduerakonna jaoks tööd Eestis. Kuid see on keelatud,» jätkas Madison.

«Selle kohta on olnud palju jamasid ja kohtukaasuseid ning kui see välja tuleks, nõutaks kogu ametnikule makstud palgaraha koos maksudega tagasi Euroopa Parlamendi liikmelt, mitte sellelt ametnikult või koduerakonnalt. Mina sellist riski võtta ei soovinud. Samas olen ma kümne aasta vältel erakonnale rohkem annetanud kui näiteks Martin Helme. Viimati näiteks detsembris 7500 eurot. Lisaks olen võtnud igal aastal praktikale meie erakonna noorliikmeid, viinud sadu erakonnaliikmeid külalisgruppidega Brüsselisse ning toonud alati viisaka tulemuse hääli valimistel,» selgitas Madison.

Tema sõnul on olnud tohutult võimas teekond, kuidas üks rahvuskonservatiivne liikumine kasvas erakonnaks, mis on võitnud tuhandeid südameid. «Paraku on see teekond minu jaoks lõppemas. Minu maailmavaade on ikka sama ning jätkan täpselt sama töö tegemist Euroopa Parlamendis, mida olen seni teinud ning seisan täpselt samade väärtuste eest. Lisaks ütlen kohe ära, et ühtegi teise erakonda ma praegu ei lähe ja oma endist koduerakonda, mille aseesimees olin ma aastaid praeguse hetkeni, ma kritiseerima ei hakka. Välistatud pole ka uue rahvuskonservatiivse liikumise algus, kuid seda näitab aeg,» ütles Madison.

Ta kutsus üles, et inimesed, kes ei näe enda tulevikku enam Eesti Konservatiivses Rahvaerakonnas, on oodatud endast märku andma. «Võite julgelt mulle kirjutada e-kirja teel jaak.madison@gmail.com. Kõigile liikmetele ma soovin siiralt tugevat närvi ja töötahet ning ükskord me võidame niikuinii,» lisas Madison.

Märksõnad

Tagasi üles