ANALÜÜS Uus erakond ERK vajab õnnestumiseks säravat juhti (45)

Tarvo Madsen
, ajakirjanik
Uuendatud 16. juuni 2024, 19:16
Copy
Loodava erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) algatusrühm.
Loodava erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) algatusrühm. Foto: Erakogu

EKREst lahkunute ja väljaheidetute loodava erakonna edu sõltub suuresti sellest, kes saab selle esimeheks ja kuidas läheb teistel «värsketel» erakondadel. Teisalt peab ERK niigi tihedas konservatiivide konkurentsis leidma oma niši.

Hulk poliitikuid, kes viimase nädala jooksul on kas EKREst lahkunud või sealt välja heidetud, teatasid pühapäeval, et on loomas uut erakonda ERK – Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid. Uue erakonna loomiseks on seltskonnal väga hea pinnas, nimelt on EKREst selle loo ilmumise ajaks lahkunud pea 400 inimest, ning nende arv kasvab. Võib eeldada, et vähemalt enamik neist soovib liituda uue erakonnaga ja ERKil ei teki probleeme erakonna loomiseks vajaliku 500 liikme hankimisega. Küsimärke ja teetõkkeid on uue erakonna puhul aga hulgim.

Kuidas leida valija?

Neist suurim ilmselt see, kui palju neile ikkagi valijaid jagub. Politoloogid Martin Mölder ja Tarmo Jüristo tõid mõlemad Postimehega vesteldes välja, et konservatiivsel tiival on konkurentsi võrdlemisi palju. Otseselt konkureerib ERK mõistagi EKREga, aga ka Isamaa, Parempoolsed ja Reformierakonna konservatiivsem tiib võistleksid uue seltskonnaga häälte pärast. Ka näiteks Jaak Madison kirjutas EKREst lahkumise ööl, et tema maailmavaade ja väärtused on ikka samad, ning sellele on viidanud ka paljud teised lahkujad.

Tagasi üles