Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Kui reaalne võiks olla Donald Trumpi visiit Eestisse? (5)

Vabariigi president Alar Karis ja Ameerika Ühendriikide president Donald Trump paavst Franciscuse matustel.

Nädalavahetusel kirjutasid kõik Eesti uudisportaalid sellest, kuidas president Alar Karis kohtus Vatikanis paavsti matustel Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpiga ning kutsus teda Eestisse visiidile. Trump vastas omakorda samasuguse kutsega. Kui reaalne võiks aga Ameerika presidendi visiit Eestisse tegelikult olla?

«Rääkisime ka transatlantilistest suhetest ja sellest, et need on mõlemale olulised, mitte ainult Euroopa jaoks, vaid ka Ameerikast vaadates. Sellega oli president Trump nõus. Eks saab vaadata, kuidas saab need suhted paremaks teha, kui nad hetkel on,» ütles Karis Eesti Rahvusringhäälingule nädalavahetusel.

Ta lisas, et küllakutsed olid ametlikud, kuid konkreetseid kuupäevi veel kokku ei lepitud.

«Püüame siis leida aja, millal saab president Trump siiapoole maailmanurka tulla. Kindlasti külastab ta siia tulles ka Soomet ja Lätit ja teisigi lähiriike. Aga see on praegu veel väga varajane staadium, et sellest konkreetsemalt rääkida,» lisas Karis.

Kas see juhtub ja kuna see juhtub – seda on praegu väga raske öelda.

Välisminister Margus Tsahkna

Välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) sõnas, et Trumpi visiit Eestisse oleks kindlasti väga hea nii meile kui ka laiemalt kogu regioonile. Trump näeks, mida me teeme, ning saaks tunnetuse NATO idapiirilt. «Kas see juhtub ja kuna see juhtub – seda on praegu väga raske öelda,» tõdes ta.

Tsahkna lisas, et Trump on olnud ettearvamatu, mistõttu ei tea kunagi, mida oodata. Tema kinnitusel töötab välisministeerium pidevalt USAga suhete hoidmise nimel.

Kõige kõrgem kohtumine Trumpi viimase administratsiooni ajal on seni toimunud Tsahkna enda ja Ühendriikide välisministri Marco Rubio vahel. «Meil suhted on väga head ja püsivad,» lisas ta.

Eesti kõige Trumpi-sõbralikuma partei, EKRE esimees Martin Helme tõdes Postimehele, et tema ei pea tõenäoliseks, et Trump võiks külastada Eestit praeguse valitsusega. Helme sõnul on Eesti valitsus Trumpi sõimanud nii tema eelmisel ametiajal, vahepeal kui ka praegu. «Tänasele liberaalsele režiimile ta vaevalt külla tuleb, kui ta just ei tule külla selleks, et öelda, et te peate tegema midagi, mida tal on vaja,» sõnas ta.

Kes ei ole võimeline harjumuspärasest mustrist välja mõtlema, see ei hakka kunagi aru saama, miks Trump midagi teeb või tegemata jätab.

EKRE esimees Martin Helme

Helme kirjeldas, et Trump on seni seadnud häid suhteid riikidega, kes jagavad tema programmilisi seisukohti ja soovivad lammutada globalismi. Näiteks tõi ta Itaalia peaministri Giorgia Meloni ja Ungari peaministri Viktor Orbáni. «Tal on hoopis teine loogika välispoliitika ja majanduspoliitika ajamisel, kui harjunud ollakse. Kes ei ole võimeline harjumuspärasest mustrist välja mõtlema, see ei hakka kunagi aru saama, miks Trump midagi teeb või tegemata jätab,» kirjeldas Helme.

Karise kutset pidas Helme viisakusavalduseks, mida taolistel kohtumistel tavaliselt tehakse. «Kui siis põrkad kokku kellegagi, keda vaevu-vaevu tunned, siis millest sa ikka räägid – viisakusvisiiti pakud välja,» ütles ta.

Viisakusavalduseks pidas kutset ka endine välisminister, praegune riigikogu liige ja Isamaa esimees Urmas Reinsalu. Trumpi võimaliku visiidi perspektiivi Eestisse hindas Reinsalu enda sõnul madalaks. «Eks Karise poolt oli see viisakusavaldus ja Trump vastas omalt poolt samasuguse abstraktse viisakusavaldusega,» sõnas ta.

Reinsalu sõnul oleks Ühendriikide presidendi külastus kindlasti Eesti huvides ning sellel oleks diplomaatiline sümbolkaal meie piirkonna julgeolekule. Ta meenutas president Barack Obama visiiti Tallinnasse 2014. aastal, mille mõte oli just seesugune. «Loomulikult on kõik Euroopa riigid huvitatud tema külaskäigust,» lisas ta.

Küsimusele, mida me Trumpile võiksime näidata või öelda, vastas Reinsalu naljatledes: «Laulupidu.» Tõsisemalt rääkides sõnas ta, et Eesti ja meie piirkonna jaoks oleks sel puhul kõige tähtsam rääkida julgeolekust ning sellest, mida me ise teeme ja mida teevad meie liitlastest naaberriigid.

Ehkki Trumpi visiit Eestisse on ebatõenäoline, võib siiski tulevikus näha Eesti riigipea visiiti Ameerika Ühendriikidesse. Reinsalu hinnangul korraldatakse selliseid kohtumisi tavaliselt Balti riikide ühisdelegatsioonina. «Arvestades seda, et seisukohad on võrdlemisi kattuvad ja identsed, siis enamikul juhtudel Ameerika presidendid eelistavad kõrgetasemeliselt vastu võtta Balti riike grupina,» lisas ta. «Kindlasti oleks asjakohane Eesti presidendil kirjutada Ameerika presidendile, viidata kohtumisele ja pakkuda välja idee tulevikuks,» ütles Reinsalu.

Kommentaarid (5)
Tagasi üles