Täna kell 12 toimus riigikogu infotund. Osalesid peaminister Kristen Michal (RE), majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo (RE) ning regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terras (Eesti 200).
Terras ütles riigikogu infotunnis, põllumajandussektor on viimasel paaril aastal pidanud silmitsi seisma väga suurte väljakutsetega ning tõi välja toidu varustuskindluse olulisemad aspektid.
Riigikogu liige Aleksandr Tšaplõgin (KE) ütles küsimust esitades, et põllumajandus on süsteemses languses, üle poole toidust imporditakse, noored lahkuvad maapiirkondadest, tootmine muutub kahjumlikuks ning vaja on strateegilist plaani tootjate toetamiseks.
Terras vastas, et viimased aastad on toonud põllumajandussektori jaoks väga suuri väljakutseid, nagu ebastabiilsed ilmastikuolud ja kliimamuutused. Tema sõnul on riik kahjude korvamiseks teinud nii palju, kui võimalik.
«Näiteks viimase paari aasta saamata jäänud rapsisaagi kompenseerimiseks eraldasime 13,3 miljonit eurot, et aidata põllumajandusettevõtetel enda bilanssi parandada,» lausus Terras.
Ministri sõnul põhineb toidu varustuskindlus neljal sambal.
«Üks on see, kui palju me tarbime ja toodame,» lausus Terras ja lisas, et ses osas on arenguruumi. Ta märkis, et olukord on hea viljakasvatuses ja piimatoodetega, ent kehvem köögiviljade ja marjade osas.
«Teiseks on ettevõtete toimepidevus. Selleks et saaksime toota toitu ka saartalitluses, on meil vaja, et ettevõtjad saaksid toota iseseisvalt. Selle jaoks oleme välja pakkunud või loonud meetme, et on võimalik luua akusalvesti ja osta generaatoreid, et tootmine saaks jätkuda ka elektrikatkestuse ajal,» märkis Terras.
Kolmandaks tõi ta välja väliskaubanduse.
Terras sõnas, et kriisi korral on oluline, et oleks paigas tarneplaanid, ennekõike nende põllumajandussisendite osas, mis meil endal on puudu. Neljandaks nimetas ta riiklikke ja kodumajapidamiste varusid ning viitas, et väljaarendamisel on kriisipoodide plaan, et ka kriisiolukorras saaks inimesi toiduga varustada.
Regionaal- ja põllumajandusminister Terras rääkis ka suursaarte parvlaevaühendusest.
Peaminister Michal vastas küsimustele bürokraatia paisumise ja majanduse konkurentsivõime, inimeste toimetuleku, Eesti sõdurite ja kaitseväelaste Ukrainasse saatmise, Tallinna Haigla ja valitsuse otsustamatuse, julgeoleku, toimetuleku ning tuuleparkide kohta.
Majandus- ja tööstusminister Keldo vastas küsimustele võõrtööjõu sisse toomise kohta.