Võimuliidu loomise konsultatsioonid võivad alata juba nädalavahetusel

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Peeter Langovits / Postimees

Reformierakonna juhatus moodustab homme delegatsiooni, mis võib alustada uue võimuliidu loomiseks konsultatsioone juba sel nädalavahetusel.

Reformierakonna volikogu esimees Kristen Michal ütles Postimehele, et juhatus arutab homme, kellega, milliste põhimõtete järgi, millisel viisil ja millal hakatakse uue koalitsiooni moodustamist arutama.

Esmaspäeval kohtub erakondade esindajatega president Toomas Hendrik Ilves, kes on avaldanud lootust, et selleks ajaks on parteidel olemas juba konkreetne nägemus, kellega koostööd teha.

Michali sõnul on presidendi üleskutsest lähtuvalt alustatud nii esimesi mitteametlikke kohtumisi kui ka delegatsioonide loomist. «President ütles, et ta eeldab, et erakonnad omavahel konsulteerivad, et leida see programm, millel oleks parlamendi enamuse toetus. Sellest lähtuvalt me konsultatsioone ka peame,» lausus ta.

Michal pidas võimalikuks, et konsultatsioonid algavad juba sel nädalavahetusel. «Kui on tempokuse huvides vaja, siis peame konsultatsioone nii nädalavahetusel või nädalavahetustel ja püüame jõuda selgusele programmis, millel võiks olla parlamendi enamuse toetus. Kellega konsultatsioone peame ja kus, see selgub pigem homme ja esmaspäeval,» märkis ta.

Samas kinnitas ta, et arvestades maailmas toimuvaid ärevaid sündmusi, püütakse uue koalitsiooni loomise nimel tegutseda võimalikult kiires tempos.

Reformierakonna esimees, peaminister Andrus Ansip esitas presidendile tagasiastumisteate teisipäeval, olles eelnevat teinud omal algatusel tagasiastumise otsuse teatavaks valitsuse erakorralisel istungil. Peaministri tagasiastumisel astub tagasi ka tema juhitav valitsus, mis jätkab siiski tegevust, kuni uus valitsus on ametis.

Presidendil on tagasiastumisteate saamisest 14 päeva, et määrata peaministrikandidaat ja teha talle ülesandeks moodustada järgmine valitsus. Reformierakond on juba varem otsustanud, et presidendilt vastava ettepaneku saamisel asub uut valitsust looma partei auesimees ja senine eurovolinik Siim Kallas.

Peaministrikandidaat peab esitama seejärel 14 päeva jooksul riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise alustest. Seejärel otsustab parlament läbirääkimisteta avalikul hääletusel, kas anda peaministrikandidaadile valitsuse moodustamiseks volitused.

Riigikogult volitused saanud peaministrikandidaat esitab seitsme päeva jooksul uue valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab valitsuse kolme päeva jooksul ametisse.

Uus valitsus astub ametisse vande andmisega riigikogu ees, millega algavad uue ja lõpevad tagasi astunud valitsuse volitused. Seejärel vabastab president eelmise valitsuse ametist.

Ansip on peaminister olnud alates 2005. aasta 13. aprillist. Esmalt juhtis ta 2007. aasta kevadeni Reformierakonna, Keskerakonna ja Rahvaliidu ning seejärel Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsust. 2009. aasta suvest kuuluvad koalitsiooni Reformierakond ja IRL, kelle praegune valitsus alustas tööd 2011. aasta 6. aprillil.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles