Sydney pantvangidraama on läbi, hukkus kolm inimest

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Enne rünnakut väljus kohvikust veel üks grupp pantvange.
Enne rünnakut väljus kohvikust veel üks grupp pantvange. Foto: SCANPIX

Sydney politsei teatas, et üle 17 tunni kestnud pantvangikriis Lindti kohvikus on läbi, meedia teatel hukkus kolm inimest, neist üks oli ründaja ise.

Politsei kõneisik kinnitas, et operatsioon on lõppenud, kuid ei avaldanud infot pantvangivõtja ega pantvangide kohta. Vigastatute hulka ei ole täpsustatud.

Kohvikust õnnestus põgeneda 12 pantvangil. Pärast viimase salga põgenemist, Austraalia aja järgi umbes kell kaks öösel, alustas politsei kohvikule tormijooksu, pealtnägijate sõnul kostis plahvatusi ja püssipauke. Mis ajendas politseid just siis rünnakut alustama, ei ole teada.

Austraalias Sydney kesklinnas asuvas Lindti kohvikus võttis relvastatud isik täna hommikul kliendid ja töötajad pantvangi. Kui palju inimesi kohvikus parasjagu oli, ei ole veel täpselt teada.

Ründaja sundis pantvange helistama raadiojaamadesse ning püüdis oma nõudmisi avalikuks teha, ent tema teateid otse-eetrisse ei lastud.

Meediasse on jõudnud info, et ta nõudis kohviku juurde Islamiriigi lippu. Politsei teatel ei ole ründajal aga teadaolevalt sidemeid islamistide rühmitustega ning tema advokaadi sõnul on ta seni olnud üksik hunt, kes tõenäoliselt tegutses ka seekord täiesti üksi.

Kohvikust toodi välja vigastatud inimesi.
Kohvikust toodi välja vigastatud inimesi. Foto: DAVID GRAY/REUTERS

Sydney politsei andis enne tormijooksu meediale loa avalikustada arvatava ründaja isik. Tegemist on Islamiriigi vaateid propageeriva isehakanud jutlustaja Man Haron Monisega. Monisel lasus süüdistus mõrvale kaasa aitamises ning ta vabastati hiljuti kautsjoni vastu.

Man Haron Monis.
Man Haron Monis. Foto: REUTERS TV/REUTERS

Monis on politseiallika andmetel Iraani pagulane, kes on saatnud välismaal hukkunud Austraalia sõdurite peredele vihakirju ja kellele on esitatud mitu süüdistust seksuaalses kallaletungis.

Eelmisel aastal esitati Monisele ehk šeik Haronile süüdistus oma endise abikaasa tapmisele kaasa aitamisel. Naist pussitati ja ta süüdati Sydney kortermajas põlema.

2012. aastal mõisteti Monis süüdi solvavate ja ähvardavate kirjade saatmises kaheksa Afganistanis hukkunud Austraalia sõduri peredele. Selle aasta algul esitati end vaimseks tervendajaks nimetavale Monisele süüdistus 2002. aastal toime pandud seksuaalses rünnakus. Oktoobris esitati talle veel mitu samalaadset süüdistust.

Monise veebilehel on fotod lastest, kes on võrgulehe väitel hukkunud USA ja Austraalia õhulöökide tagajärjel, samuti Monise kohtuasjade kajastus meedias ning avaldused Austraalia moslemikogukonnale ja peaminister Tony Abbottile.

Austraalia moslemikogukondade esindajad mõistsid rünnaku hukka.


More ABC US news

|

ABC World News
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles