Rõivas pärast ülemkogu: Eesti eraldab 170 000 eurot pagulaste aitamiseks Türgis ja mujal

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peaminister Taavi Rõivas viibib Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide erakorralisel kohtumisel Brüsselis, et arutada järgmisi samme pagulaskriisi lahendamiseks.
Peaminister Taavi Rõivas viibib Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide erakorralisel kohtumisel Brüsselis, et arutada järgmisi samme pagulaskriisi lahendamiseks. Foto: Ave Tampere/valitsuse kommunikatsioonibüroo

Euroopa liidrid tegid erakorralisel kohtumisel ühisavalduse, milles annavad suunised rändekriisi lahendamiseks. Muuhulgas suurendatakse pagulaskriisi lahendmiseks antavat toetust 1 miljardi euro võrra. Ka Eesti otsustas eraldada 170 000 eurot pagulaste aitamiseks Türgis ja mujal.

Peaminister Taavi Rõivas ütles tänase erakorralise Euroopa Ülemkogu kohtumise järel, et kuigi arutelud mõnedes küsimustes olid alles esialgsed, oldi üksmeelel, et lahendused rändekriisile tuleb leida ühiselt ning lepiti kokku ka järgmistes tegevustes.

«Täna lepiti kokku konkreetsetes kiirelt ellu viidavates sammudes, mis aitavad rändekriisi leevendada,» ütles peaminister Rõivas. «Põhiline järeldus on see, et kui me suudame tagada elamisväärsed tingimused Süüria naaberriikides, kuhu põgenikud esmalt jõuavad, ei ole nad sunnitud sealt edasi liikuma. Sel teemal valitses täielik konsensus.»

Rõivas rõhutas, et kriisi algpõhjustega tegelemine vähendab rändesurvet Euroopale.

Euroopa liidrid tegid ühisavalduse, milles anti suunised oktoobris toimuva Euroopa Ülemkogu kohtumise ettevalmistamiseks, mille teemaks on samuti rändekriisi lahendamine.

Ühisavalduse kohaselt tuleb suurendada Maailma Toiduprogrammi ja ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku ametile antavat toetust 1 miljardi euro võrra. Lisaks peab aitama Süüria naaberriike Liibanoni, Jordaaniat ja Türgit, et vähendada seal ajutise varjupaiga leidnud sõjakolletest põgenenud inimeste vajadust võtta ette eluohtlik teekond Euroopasse. Üksmeelel oldi ka Euroopa Liidu piiride tugevdamise ja Süüria rahukõneluste vajalikkuses.

Peaminister kinnitas, et Schengeni sisepiirideta piirkonna aluspõhimõtted jäävad kehtima.

Ebaseadusliku rändega võitlemiseks otsustati Ülemkogul esmaste registreerimiskeskuste (nn hotspot) loomine oktoobri keskpaigaks. Samuti rõhutati kohtumisel vajadust tõhustada rahvusvahelist kaitset mittevajavate inimeste tagasisaatmist.

Ka Eesti otsustas äsja eraldada Maailma Toiduprogrammile 70 000 eurot ja 100 000 eurot ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku ametile põgenike aitamiseks Türgis. 

«Põgenikekriisi lahendamine ei saa olema kiire ega lihtne, kuid ühiselt, vastutustundlikult ja solidaarselt tegutsedes saame olukorda parandama hakata,» ütles peaminister Rõivas.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles