Riigikohus tühistas vangi tapmisele kaasaaitamises süüdistatava Murru vangivalvuri õigeksmõistmise

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikohus.
Riigikohus. Foto: Margus Ansu

Riigikohus tühistas täna avaldatud otsusega kinnipeetavatega väidetavalt koostööd teinud Murru vangla valvuri Olaf Tšarnetski õigeksmõistmise ühe vangi tapmisele kaasaaitamises.

Riigikohus nõustus osaliselt riigiprokurör Steven-Hristo Evestuse kaebusega ning otsustas, et Harju maakohus peab uues kohtukoosseisus sama kaasust uuesti arutama hakkama.

Tallinna ringkonnakohus mõistis tänavu mais tapmisele kaasaaitamises süüdistatava Murru vangla valvuri Olaf Tšarnetski õigeks.

Ringkonnakohus leidis, et Tšarnetski vastu jäi süütõendeid napiks, mistõttu tuleb mullu sügisel Harju maakohtus langetatud süüdimõistev otsus tühistada ja kohtualune õigeks mõista.

Tšarnetski kaasuse viis ringkonnakohtusse mehe kaitsja, kes märkis apellatsioonkaebuses, et Tšarnetski ei olnud teadlik Murru vanglas kinnipeetava tapmisplaanist ja selle täideviimisest, mistõttu tuleb ta tapmisele kaasaaitamises õigeks mõista. Riigiprokuratuur oli aga jätkuvalt seisukohal, et Tšarnetski süü on tõendatud ja maakohtu lahend tuleks jätta jõusse.

Harju maakohus mõistis Tšarnetski mullu 13. oktoobril süüdi tapmisele kaasaaitamises ning mõistis talle kolmeaastase vangistuse. Ühtlasi kõrvaldas kohus oma määrusega Tšarnetski vangivalvuri ametist. Hiljem ringkonnakohus siiski ennistas mehe vanglatööle.

Murru vangla endiste juhtivate töötajate Gunnar Bergvaldi ja Raivo Põdra süüküsimust arutab riigikohus 2. novembril.

Septembris andis riigikohus menetlusloa Murru vangla endise asejuhi Gunnar Bergvaldi ja julgeolekujuhi Raivo Põdra kriminaalasjas, milles neid süüdistatakse vangide omavahelise arveteklaarimise varjamises.

Riigikohus rahuldas Bergvaldi kaitsja vandeadvokaat Erki Kergandbergi ning Põdra kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilve taotlused ja võttis süüasja menetlusse. Kaitsjad taotlevad Bergvaldi ja Põdra õigeksmõistmist kuriteo varjamise süüdistuses.

Riigikohus otsustas aga mitte menetleda riigiprokurör Steven-Hristo Evestuse kassatsioonkaebust, milles ta soovis vaidlustada Gunnar Bergvaldi ja Raivo Põdra õigeksmõistmise võimuliialduses ning Põdra õigeksmõistmises narkootilise ja psühhotroopse aine suures koguses käitlemises.

Teiste sama süüasja osaliste – Karol Lüki, Juri Stupaki, Romeo Kalda ja Sergei Sokolovski kaitsjate taotlusi riigikohus menetlusse ei võtnud.

Riigiprokuröri süüdistuse järgi jätsid Murru vangla direktori asetäitja Bergvald, julgeolekuosakonna juhataja Põder ja vangivalvur Olaf Tšarnetski teadlikult ja ebaseaduslikult märkamata mitu vangidevahelist füüsilist arveteklaarimist. Bergvaldi ja Põtra süüdistas prokurör ka kuriteo varjamises.

Kohtueelsel uurimisel tuvastati, et Bergvald ja Põder ei avaldanud vangi surnukspeksmises neile teada olnud kahtlustatavate meeste nimesid ning jätkasid kuriteo asjaolude varjamist ka edasises kriminaalmenetluses. Lisaks leiti Põdra töökabinetist läbiotsimisel suures koguses mitmesuguseid narkootilisi ained, mistõttu teda süüdistati ka suures koguses narkootilise aine ebaseaduslikus käitlemises.

Harju maakohus mõistis mullu septembri lõpus Bergvaldi ja Põdra riikliku järelevalve ebaseaduslikku tegemata jätmist puudutavas süüdistuses aga õigeks. Bergvald jäi õigeks ka esimese astme kuriteo varjamise süüdistuses ning Põdra mõistis kohus õigeks narkootilise ja psühhotroopse aine suures koguses käitlemises.

Mais mõistis Tallinna ringkonnakohus Bergvaldi süüdi kuriteo varjamises ning määras talle rahalise karistuse 5654,40 eurot ning mõistis välja riigituludesse sundraha 417,02 eurot.

Endine julgeolekujuht Raivo Põder mõisteti kuriteo varjamises ja järelevalvenõuete rikkumises süüdi juba Harju maakohtus ning talle määrati 58 200-kroonise rahakaristuse. Selle otsuse jättis ringkonnakohus muutmata.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles