Eksperdid hoiatavad Venemaad Bulava tuumaraketi eest

Jürgen Tamme
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Bulava jaoks spetsiaalselt disainitud Borei-klassi tuumaallveelaev Juri Dolgoruki.
Bulava jaoks spetsiaalselt disainitud Borei-klassi tuumaallveelaev Juri Dolgoruki. Foto: SCANPIX

Mitmed Vene eksperdid hoiatavad julgeolekuohu eest, mida kujutab Bulava-nimelise uue ballistilise tuumaraketi lisamine riigi relvaarsenali.

Venemaa esimene asekaitseminister Aleksandr Suhhorukov teatas eile, et Bulava raketi relvastusse lisamine on jõudnud juba nii kaugele, et see vajab vaid president Dmitri Medvedevi heakskiitu, vahendas uudisteagentuur RIA Novosti.

Samas hoiatasid mitmed eksperdid väljaandes Kommersant täna ilmunud artiklis selle eest, et Bulava lisamine teenistusse võib endast kujutada tõsist julgeolekuohtu.

Näiteks sõjandusanalüütik Viktor Baranets nimetas otsust lisada Bulava relvastusse hoolimatuks ja ohtlikuks sammuks, juhtides tähelepanu vajakajäämistele raketi arendustöös.

«Oma praegusel kujul võib rakett kujutada [Vene] mereväele isegi rohkem ohtu kui vaenlase mereväele,» märkis Baranets.

NATO klassifikatsioonis SS-NX-30 nime kandvat kontidentidevahelist raketti on katsetatud korduvalt, kuid neist paljud on ebaõnnestunud. Kaitseministeeriumi teatel viidi läbi 18 katsetust, millest 11 õnnestusid.

Teistel andmetel on katsetusi tehtud rohkem ning ka ebaõnnestunud katsetuste arv on suurem.

Näiteks sõjaväeekspert Pavel Falgenhaueri sõnul oli Bulava esimesest 12 katsetusest täielikult edukas vaid üks.

Raketikatsetused algasid 2004. aasta juunis, esialgse kava järgi oleks pidanud rakett mereväe relvastusse jõudma juba 2007. aastal. Sel aastal on mitmed Vene sõjaväeallikad märkinud, et rakett võetakse relvastusse veel tänavu.

Borei-klassi uutele allveelaevadele mõeldud uus mandritevaheline rakett on loodud Topol-M raketi põhjal ja seda võib varustada kuni kümne tuumalõhkepeaga. Need suudavad kanda tuumalõhkepea rohkem kui 8000 kilomeetri kaugusel asuva sihtmärgini.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles