/nginx/o/2008/12/17/106311t1haa31.jpg)
Riigikohus lõi sel nädalal TV3 uudislõigus kujutatud autojuhi kaebust rahuldades pretsedendi, mis mõjutab tulevikus telekanalite tööd ning peaks andma filmilindile või fotole sattunud allikatele rohkem õigusi.
Suuremad telekanalid, sealhulgas TV3 suhtuvad riigikohtu otsusesse rahulikult ning võtavad aega, et otsusega põhjalikumalt tutvuda. «Me ei saa midagi enne vastata, kui kõik juriidilised nüansid selgeks oleme teinud. Kindlasti saab see olema tuleva nädala alguses,» ütles TV3 avalike suhete juht Annely Adermann.
Reporteritel töö muutub keerulisemaks
Kanal 2 peadirektor Urmas Oru sõnas samuti, et otsusega tuleb lähemalt tutvuda ning lisas, et praegu ei ole telekanal reporteritele uusi tööreegleid kehtestanud.
«Kindlasti tähendab see, et reporter peab nüüd täiendavalt asuma hindama videomaterjali, kas selle avaldamiseks on piisav avalik huvi ning lisaks peavad selle pilguga uudislõigu üle vaatama ka toimetajad,» selgitas Oru.
Ta selgitas, et see otsus puudutab eriti tausta- ja katteplaane, mida uudislõigus kasutati illustreerimiseks. Just sarnane oli ka vaidluse tekitanud politseioperatsiooni lõik.
Samas lisas Oru, et näiteks «Võsareporteri» saate tegemisel see otsus väga mõju ei avalda, sest selles saates ei ole tavaliselt tegemist avalikus kohas filmitud materjaliga, vaid võttegrupp on ise kohale kutsutud. Oru sõnul on «Võsareporteris» ka seni jäetud avaldamata inimesed, kes on keelanud oma kujutamise.
«Riigikohtu otsus kinnitas seda veel kõrgemal tasemel, kuid see ei ole meie jaoks uus teema. Andmekaitse inspektsiooniga oleme me neil küsimustel vaielnud juba varem ning ka muutnud reporterite töökorda vastavalt,» lisas Oru.
Lihtne inimene saab enda kujutamisest keelduda
Tammeri juhtumile sarnaseid uudiselõike jõuab Eestis teleekraanile sageli: «Seitsmestes Uudistes» avaldatud klipis näidati Tallinna-Narva maanteel toimunud politseioperatsiooni, mille käigus kontrolliti turvavarustuse kasutamist. Samal ajal kui uudise tekstis, tehti kokkuvõtteid reidi käigus tuvastatud rikkumistest, näidati pildis rikkis lähitule tõttu peatatud Tammerit ning tema autot.
Eetrisse läks ka politseiniku ja autojuhi vestlus, milles korrakaitsja viitas rikkis tulele ning soovitas ettevaatlik olla. Turvavarustust kasutas Tammer korrektselt ning tal lubati rahus edasi sõita.
Ennast uudistesaates näinud autojuht tundis, et lõik esitas teda kui liiklusrikkujat ning palus TV3l see ümber lükata. Kui telekanal mehe palvele ei reageerinud, pöördus ta kohtusse, nõudes telekanalilt mittevaralise kahjuna välja 40 000 krooni.
Kaks aastat kestnud kohtuvaidlustes esindas Villu Tammerit tema vend Siim Tammer, kelle sõnul on riigikohtu lahend märkimisväärne samm allikate kaitsel Eestis. Võit ei tulnud aga lihtsalt, sest kaks madalama astme kohust otsustasid telekanali kasuks.
«Otsus loob kindlasti pretsedendi ning telekanalid peavad hakkama tulevikus oma tööd ilmselt rohkem planeerima,» tõdes Siim Tammer. Ta rõhutab, et riigikohus ei võta ajakirjanikelt selle otsusega kõiki õigusi avalikus kohas filmitud isikuid kujutada, kuid lubab seda teha vaid suure avaliku huvi puhul või kui tegemist on näiteks prominentse isikuga.
«Minu venna puhul oli probleemiks see, et tema esitamine uudiselõigus oli kontekstist välja võetud. See kohtuotsus annab lihtsale inimesele õiguse öelda: ma ei taha, et te näitate minu nägu,» selgitas Tammer ning lisas, et mujal maailmas on need õigused olnud selged juba aastakümneid.