Arheoloogid suure avastuseni viinud kopajuht sai leiutasu

Berit-Helena Lamp
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kukrusel 12. sajandi lõpul maetud naist ehtisid kirstus arvukad pronksehted, tema vööle oli kinnitatud pronkstupes nuga.
Kukrusel 12. sajandi lõpul maetud naist ehtisid kirstus arvukad pronksehted, tema vööle oli kinnitatud pronkstupes nuga. Foto: Margus Ansu

Muinsuskaitseamet tunnustas leiutasuga kopajuhti, kes viis arheoloogid viimase 30 aasta rikkalikuima arheoloogilise leiuni ehk hilisrauaaegse kalmistu avastamiseni.

Muinsuskaitseamet määras leiutasu Tallinna–Narva maantee Kukruse teelõigul pinnase teisaldustöid teinud ja töö käigus muinasaegse noatupe leidnud kopajuhile Kuno Kübarsepale, tänu kellele avastati hilisrauaaegne ehk 12.–13. sajandist pärinev maa-alune laibakalmistu, ütles muinsuskaitseameti nõunik Mailis Meesak, vahendas ERR Uudised.

Mullu detsembrist tänavu jaanuarini toimunud arheoloogiliste päästekaevamiste käigus tuvastati tee-ehituse alal 50 muinasaegset matust.

Enamik surnuid oli hauda sängitatud rikkalike panustega: nii on säilinud tööriistakomplektid, odad, mõõk, savinõud, naiste surirõivaste katked ning nende kaunistamiseks kasutatud pronks-spiraalid, naiste pronkspealisega noatuped, nahast noatuped meeste vöödel jne.

Kaevamisi läbiviinud arheoloogi Mari Lõhmuse sõnul asuvad hetkel kõik leitud esemed Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis, kus neid alles uuritakse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles