President rõhutas Jääkeldri algatuse olulisust

President Toomas Hendrik Ilvese eestvõttel toimuv arutelu poliitika avatumaks muutmiseks erakondade ja vabakondade esindajate osalusel

FOTO: Andres Haabu

President rõhutas kohtumisel fraktsioonide esimeeste ja fraktsiooni mittekuuluvate saadikute esindaja Rainer Vakraga Jääkeldri algatuse tulemuslikkuse kindlustamise olulisust.

«Rahulolematus ja umbusk ühiskonnas on tugevam kui ehk tajutakse. Siit minu palve suhtuda algatusse tõsiselt, ühtlasi palun ka erakondadel endil esitada ühisloomekeskkonnas ettepanekuid,» ütles riigipea, kelle sõnul on praegu aega, mil saab pikka kaevikusõda erakondade ja vabakonna vahel vältida, ebaõnnestumise korral kaotaksid kõik, mitte ainult koalitsioon.

«Inimeste murede ja ettepanekute eiramine kahjustab kogu Eestit. Riigivalitsemise aususe ja avatuse eest tuleb võidelda kõikidel ühiselt, see ei ole ainult ühe erakonna või ainult koalitsiooni teema. Praegu on võimalus vigu heastada ja mis kõige olulisem: muuta inimeste hääl kaalukamaks. Me peame muutma Eesti demokraatia konkurentsitihedamaks, ausamaks, läbipaistvamaks,» rõhutas president Ilves.

Kohtumisel kõneldi riigipea korraldatud vabakonna esindajate, parlamendierakondade ja poliitika-ekspertide 21. novembri kohtumisele järgnenud sammudest, et töötada, kõiki huvilisi kaasates, kevadeks välja ettepanekud muudatusteks erakondade rahastamises, kodanike kaasatuse suurendamiseks ja politiseerimise ja -parteistamise pidurdamiseks.

«Hetkel käib Eesti Koostöö Kogus töö ühisloomekeskkonna ehitamisel, jaanuari jooksul võimaldatakse ettepanekuid esitada, seejärel lisavad eksperdid ettepanekutele mõjuanalüüsi, siis saab pidada avalikud koosolekud ja märtsi lõpuks esitatakse ettepanekud riigikogule,» andis president Ilves lühiülevaate.

Ka enne ühisloomekeskkonna avamist Eesti Koostöö Kogule või presidendi kantseleisse saabunud ettepanekud sisestatakse 1. jaanuaril avatavasse ühisloomekeskkonda. Ühisloomekeskkonnas ettepanekute esitamisele ja nende läbiarutamisele järgnevad avalikud arutelud ja üldise toetuse pälvinud ettepanekute esitamine riigikogule.

Tagasi üles