Kadri Simson: 179 eurot kuus tulumaksuvabaks

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson

FOTO: Eleri Lõhmus / Valgamaalane

Keskerakonna fraktsioon esitab täna riigikogule tulumaksuseaduse muutmise seaduse, mis jõustumisel suurendaks 2015. aastal tulumaksuvaba miinimumi 2148 euroni aastas ehk 179 euroni kuus.

«Majanduskriisi aastatel tõstetud käibemaks ning aktsiisid tõid kaasa viimaste aastate suurima tegeliku maksumäära tõusu,» ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. «Selle tulemusena on Eesti tarbimise maksumäär muutunud Euroopa kõrgemate hulka kuuluvaks ning see on lisanud maksukoormust eelkõige just väiksema sissetulekuga inimestele.»

«Taastamaks keskmise ja madala sissetulekuga leibkondade ostuvõimet, on vaja suurendada tulumaksu progressiivsust,» täpsustas Simson. «Kui valitsuse poolt planeeritud tulumaksuprotsendi alandamisest võidaks 320-eurose kuupalgaga töötaja 19,58 eurot aastas ja 3500-eurose kuupalga saaja 385,92 eurot aastas, siis Keskerakonna poolt pakutud tulumaksuvaba miinimumi tõstmise korral on mõlema maksuvõit 88,2 eurot aastas.»

Simson märkis, et tulumaksuvaba miinimumi tõstmine tähendaks riigieelarvesse saamata jäävat 70 miljonit eurot, kuid selle kataks tulumaksumäära säilitamine 21 protsendile.

«Rahandusminister Ligi võiks kaaluda 2015. aastaks plaanitud tulumaksumäära langetamise asemel ellu viia just tulumaksuvaba miinimumi langetamise. Sellist sammu on Eestile soovitanud ka IMF ja OECD,» pakkus ta.

Eelnõu näeb ette tulumaksuseaduse muutmise seaduse jõustumise 1. jaanuarist 2015. aastast ning selle kulu riigieelarvele on ligikaudu 70 miljonit eurot.

Tagasi üles