Valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel pidas justiitsministeerium oluliseks, et riigikogu valimisi põhimõtteliselt mõjutavaid küsimusi arutataks laiemas ringis. Lisaks põhjalikumale sisulisele debatile vajab eelnõu ministeeriumi hinnangul ka detailsemat mõjuanalüüsi, sest praegu on seletuskirjas kirjeldatud küll avatud nimekirjade võimalikke positiivseid tulemeid, kuid muud mõjud on märkimata.
Vabariigi valimiskomisjoni andmetel jagatakse üleriigiliste nimekirjade põhjal kompensatsioonimandaatidena umbes veerand riigikogu kohtadest. Sel moel pääsevad riigikokku kandidaadid, kes pole isiku- või ringkonnamandaadiga valituks osutunud. Senise korra järgi saavad kompensatsioonimandaadi inimesed, kes paiknevad erakondade kinnitatud üldnimekirjades eespool, olenemata sellest, kui palju hääli on nad valijatelt saanud.
Eelnõu algatanud Tõnis Lukas, Andres Herkel ja Juku-Kalle Raid soovivad aga, et samamoodi nagu juba praegu ringkonnanimekirjades, reastuksid kandidaadid ka üldnimekirjades isiklikule häältesaagile vastavalt ümber. Nii pääseksid parlamenti mitte need, kes asuvad parteide esitatud nimekirjade eesotsas, vaid need, kes on kogunud oma ringkonnas suurema häälteprotsendi, mida arvestataks valimisringkonna lihtkvoodist.
Algatajad märkisid eelnõu seletuskirjas, et kuna muudatus looks nimekirjades võrdsed tingimused, soosiks see iseseisvaid ja rahvale usaldusväärsemaid kandidaate ning teeks valijatele palju arusaadavamaks ja usaldusväärsemaks kogu valimissüsteemi.
Juba mullu suvel esitas praeguseks riigikogust lahkunud Tõnis Lukas samasisulise muudatusettepaneku elektroonilise hääletamise korda täpsustavale eelnõule, kuid parlamendi põhiseaduskomisjonis ei leidnud see toetust. Komisjoni reformierakondlasest esimees Rait Maruste ütles toona, et Lukase ettepanek pole sugugi halb ja väärib kaalumist, ent see ei kuulunud kõnealuse eelnõu juurde.