iDeal kampaania

VEB fondi uurimiskomisjon tuleb esimest korda kokku

VEB fondi materjalid

FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Riigikogus VEB fondi koondatud nõuete menetlemise ja rahuldamise asjaolude väljaselgitamiseks loodud uurimiskomisjon koguneb homme oma esimesele koosolekule.

Riigikogu pressitalituse teatel valib uurimiskomisjon esimesel istungil oma liikmete hulgast esimehe ja aseesimehe. Riigikogus sel teisipäeval moodustatud komisjoni kuuluvad sotsiaaldemokraat Andres Anvelt, keskerakondlane Aivar Riisalu, reformierakondlane Väino Linde, Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Marko Pomerants ja riigikogu demokraatide ühendust juhtiv Rainer Vakra.

Uurimiskomisjoni ülesanne on selgitada välja VEB fondi moodustamise, töökorralduse, juhtimise ja aastatel 1993–2012 sooritatud toimingute asjaolud. Komisjon peab uurima, millistel asjaoludel saatis Eesti Pank 1995. aastal Venemaa Välismajanduspangale valeandmeid sisaldanud kirja ning milliseid toiminguid sellega seoses hiljem tehti. Samuti tuleb komisjonil selgitada, kas ja kui suures ulatuses tekitati VEB fondi toimingutega riigile ja erasektori ettevõtetele kahju.

Algse eelnõu järgi pidanuks uurimiskomisjon oma töö lõpetama 1. oktoobril, kuid Reformierakond tegi veebruaris ettepaneku nihutada lõpparuande esitamise tähtaeg detsembri algusesse.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi ütles toona Postimehele, et kui uurimiskomisjon võtab eesmärgiks VEB fondi teemaga tõsiselt tegeleda, võiks komisjonil selleks aega olla pigem rohkem kui vähem. Samuti pidas ta asjaliku arutelu huvides oluliseks, et VEB fondi puudutavad küsimused ei tõuseks 20. oktoobril peetavate kohalike valimiste teemaks.

Põhiseaduskomisjon otsustas ettepanekut osaliselt arvestada ja viis eelnõusse täpsustuse, mille kohaselt peab komisjon lõpparuande esitama hiljemalt 2. detsembriks.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles