Vägev talgupäev õnnestus suurepäraselt

"Teeme ära!" talgud Pärnus.

FOTO: Ants Liigus

Eilne Teeme Ära talgupäev oli tõeliselt vägev, tuues kodudest välja mullusest rohkem osalejaid – kokku 36 270 eestimaalast.

Päikseline ja soe talgupäev sujus plaanipäraselt ning võimaldas ühiselt ära teha palju vajalikke töid, teatas talgupäeva meeskond, tänades ja tunnustades kõiki talgulisi ja talgujuhte, kes olid valmis kodukoha ja kogukonna heaks midagi vajalikku ära tegema.

Talgupäeva raames toimus kokku 1522 talgut. Tänavuse talgupäeva aktiivseimaks maakonnaks osutus Harjumaa koos Tallinnaga, kus osales kokku 10 582 inimest. Saaremaal osales 3160 inimest, Pärnumaal 2849, Ida-Virumaal 2549, Tartumaal 2472, Läänemaal 1985, Raplamaal 1966, Lääne-Virumaal 1965, Viljandimaal 1749, Järvamaal 1560, Jõgevamaal 1500, Võrumaa 1363, Valgamaal 1251, Põlvamaal 816, Hiiumaal 423. Kanadas osales talgutel 70 ja Soomes 10 inimest.

Talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et eestimaalased näitasid taas veenvalt oma koostegemise võimu ja väge. «Täna toimus suurepärane talgupäev! Seda eriliselt head tunnet, mis võttis võimust täna talgustaabis kõiki talguid läbi helistades, on raske sõnadesse panna. Täna nägime taas, et maikuu esimesest laupäevast on saanud üle-eestiline hoolimise päev – perekondade, sõpruskondade, kogukondade ja ametkondade ühine teeme-ära päev,» rääkis Tüür.

Tüüri sõnul tõi vahetu tagasiside talgupaikadest esile kogukonnatunde tähtsuse inimeste jaoks, sest just ühises tegutsemises peitub sügavam väärtus, mida argipäevas sageli napib.

«Varasemast suurem arv talguid ja rohkem talgulisi näitab, et siiras soov panustada vabatahtlikult ühiskonna arengusse on kasvamas. Me oskame üha enam märgata enda ümber toimuvat ning oleme valmis minema appi neile, kes abi vajavad, olgu selleks võõras tänavalt, naaber ülevalt, eakas külamemm, lähedal asuv lastekodu või koduta loomad. Aitäh, Eestimaa, selle hoolivuse ja õlatunde eest!»

Talgupäeva raames korraldati rohkelt eriilmelisi talguid nii linnas kui maal, kõige rohkem küla- ja heakorratalguid, samuti haljastuse ja looduskaitse talguid, kultuuripärandi aasta egiidi all toimunud mälestiste talguid, spordiaasta raames peetud terviseradade jm spordirajatiste korrastamise talguid, lisaks ühendati mitmes paigas praktiline töö mõttetalgutega.

Talgupäeval osalesid väga aktiivselt lapsed ja noored, palju oli ka eakamaid talgulisi, samuti mitte-eestlasi. Kloogal tuli aga lausa appi 1. jalaväerügement 46 mehe ja rasketehnikaga.

Mõnusaid talgumuljeid laekus kõikjalt Eestist – enamikus talgupaikades tuli osalejaid kohale rohkem kui algselt kirja pandud ning kõik olid väga rahul suviselt sooja ja päikselise talguilmaga.

Paljudes kohtades lõppes talgupäev sauna ja jalakeerutamisega, Järvamaal Taikses aga teatritükiga. Üks toredamaid talguleide pärineb Ida-Virumaalt Avijõe retke kanuutalgutelt, kus üks 11-liikmeline kanuunaiskond leidis Avijõe kallast puhastades täpselt 11 hobuserauda! Haabneeme rannast leiti aga esimesed päevitajad.

Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves osales aga Kanada eestlaste kogukonnas toimunud talgutel, kus korrastati Jõekääru lastelaagri hooneid ja ümbrust.

Kogu talgupäev kulges ilma oluliste vahejuhtumiteta. Paar väiksemat äpardust siiski juhtus: üks talguline lõikas prügi koristades klaasitükiga säärde, kuid talguliste seas olnud perearst andis kohe esmaabi ja talguline sai tööd jätkata. Esna kandis tekkis aga lõkkest väike kulupõleng, mille talgulised suutsid ise kiirelt kustutada. Paar kinni jäänud autot ja traktorit saadi õhtuks samuti kätte.

Teeme Ära talgupäeva korraldasid Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabaühenduste Liit EMSL. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Dorpat Hotel, Nordic Hotel Forum, Pakendikeskus, Refonda, Statoil, Tamrex, Vizeum, Clin jt.

Tagasi üles