Lennusadam võitis Euroopa tähtsaima kultuuripärandi auhinna

Lennusadam.

FOTO: Raigo Pajula

Lennusadama vesilennukite angaarid võitsid Euroopa kõrgeima tunnustuse kultuuripärandi hoidmisel ja taastamisel - Europa Nostra ja Euroopa Liidu kultuuripärandi grand prix.

Eile Ateenas toimunud auhinnatseremoonial anti üle Europa Nostra ja Euroopa Liidu peapreemia Tallinna Lennusadama vesilennukite angaaridele.

Tseremoonial osalenud Eesti Meremuuseumi direktor Urmas Dresen selgitas, et kui Euroopa parimaid filme hinnatakse Cannes’i festivalil Kuldse Palmioksaga, siis kultuuripärandi säilitamisel ja taastamisel on selleks Europa Nostra peaauhind. «Muuseumina teeb see meid veel eriti õnnelikuks, sest kultuuripärandi säilitamine on üks meie olulisemaid ülesandeid,» rõõmustas Dresen ja tänas kõiki partnereid, kes angaaride taastamisel osalesid.

Peapreemia tuli Eestisse esmakordselt. Žürii hindas Lennusadama vesilennukite angaaride restaureerimist kui suurepärast näidet tehniliselt äärmiselt keerulisest ja mitmetahulisest protsessist, mis esialgu tundus lootusetu ettevõtmisena. Samuti imponeeris kohtunikele ajaloolise hoone muutmine populaarseks meremuuseumiks ning taastatud angaaride roll mahajäetud piirkonna edasise arengu eestvedamisel. 

Kultuuriminister Rein Langi sõnul on Europa Nostra auhind kõige kõrgem tunnustus, mida Euroopas kultuuripärandi taastamise eest võib saada. Samuti on erakordne, et selline muinsuskaitse auhind just Eesti kultuuripärandile määrati. «Tunnustuse saamine näitab, et Eestis on  tipptasemel arhitekte, insenere, restauraatoreid ja ehitajaid, kes suudavad silmapaistvaid mälestisi mitte ainult päästa, vaid luua selle põhjal uut väärtust ka järgnevatele põlvedele.»

Auhinna võtsid Ateenas vastu Lennusadama projekteerinud arhitektuuribüroo KOKO Arhitektid esindajad Andrus Kõresaar ja Raivo Kotov. Andrus Kõresaare hinnangul oli konkurents peaauhinnale väga tihe. Kõresaare sõnul aitab Europa Nostra peaauhind tutvustada maailmale Eesti üht väga olulist kultuuripärandit ning tunnustab teostatud tööde metoodikat ja saavutatud tulemust.

Europa Nostra on Euroopa suurim ja mõjuvõimsaim kultuuriväärtuste kaitse organisatsioon, selle võrgustik hõlmab enam kui 50 riiki Euroopas ja mujal. Europa Nostra auhindadele esitati tänavu kokku 197 projekti 30 Euroopa riigist.

Neljast auhinnakategooriast tuli Lennusadam võitjaks kõige tihedama konkurentsiga kultuuripärandi objektide konserveerimise kategoorias. Selles kategoorias oli 15 laureaati. Lennusadam edestas näiteks Ateena akropoli väravaehitise taastamist, arhitekt Bruno Tauti kodumaja restaureerimist Berliinis, Kings Cross raudteejaama Londonis, Medellini Rooma teatrit Hispaanias.

Eesti Meremuuseumi Lennusadama vesilennukite angaaride rekonstrueerimine toimus aastatel 2009 – 2012, seda kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond. Rekonstrueerimisprojekti juhtis Muuseumiehituse Sihtasutus, peaprojekteerija oli KOKO Arhitektid ning ehitaja Nordecon.

Tagasi üles