Kohus pikendas Taiwani ärimehe vahi all hoidmise tähtaega

Taiwani ärimeest kahtlustatakse strateegilise kauba salakaubaveos. FOTO: Toomas Huik

Rahvusvahelises relvaäris kahtlustatavana mai alguses Eestis kinni peetud Taiwani ärimees Hsien Tai Tsai peab vahi all edasi olema, kuna Harju maakohus pikendas möödunud nädala lõpus tema vahi all hoidmise tähtaega kuni aastani.

Tai Tsai väljaandmisvahistuse kohta tegi Harju maakohus määruse juba mai lõpus ning esialgu oli tema vahi all hoidmise tähtaeg kuni juuni lõpuni.

Riigiprokuratuuri andmetel on USA-st laekunud Eestisse dokumendid Tai Tsai väljaandmise kohta, mis jõuavad suure tõenäosusega noodi kujul lähipäevil USA saatkonnast välisministeeriumi. Vastavalt korrale liigub USA ametivõimude väljaandmistaotlus välisministeeriumist edasi justiitsministeeriumisse ja sealt omakorda riigiprokuratuuri, kus toimub andmete kontroll.

Kui riigiprokuratuur ei leia väljaandmistaotluses vastuolusid, läkitab ta selle Harju maakohtusse, mis peab otsustama, kas väljaandmine on õiguslikult lubatav. See otsus on võimalik vaidlustada ringkonnakohtus, mille otsus on lõplik. Seejärel teeb justiitsminister kahtlusaluse väljaandmise kohta otsuse, kuid seda on võimalik vaidlustada omakorda kõigis kolmes kohtuastmes. Kui riigikohus jätab lõpuks justiitsministri otsuse väljaandmise kohta jõusse, on menetlusliklud võimalused asja arutamiseks läbi saanud.

Riigiprokuratuuri kinnitusel ei ole võimalik prognoosida, kui kaua Tai Tsai väljaandmismenetlus aega võib võtta.

Riigiprokuratuur täpsustas, et Tai Tsai peeti USA eelarestipalve alusel Eestis kinni 1. mail ning teda kahtlustatakse strateegilise kauba salakaubaveos. 2. mail võeti isik 30 päevaks vahi alla.

USA ametivõimud teatasid mai alguses, et Eestis vahistatud Taiwani ärimeest kahtlustatakse katses USA ekspordikeeldu eirates tarnida Põhja-Koreale seadmeid, mida saab kasutada massihävitusrelvade tootmiseks. 67-aastane Hsien Tai Tsai võeti kinni Eestis, tema poeg, 36-aastane Yueh-Hseun Tsai vahistati 1. mail USA-s Illinois' osariigis Glenview's.

Seadmete hulgas on masinad, millega saab puurida ülitäpseid auke metalli.

Prokuröride sõnul rakendasid USA võimud juba 2009. aastal Hsien Tai Tsai suhtes keeldu teha äri Ühendriikides, kuid ta jätkas katseid eksportida seadmeid USA-st oma poja abiga.

Taiwani võimud esitasid Hsien Tai Tsaile 2008. aastal süüdistuse dokumentide ja arvete võltsimises ning keelatud materjalide ebaseaduslikus toimetamises Põhja-Koreasse.

USA prokuröride teatel ootab Hsien Tai Tsai Eestist väljasaatmist.

Mõlemat kahtlusalust ootab USA-s kuni 20 aastane vangistus ning kuni 1,75 miljoni dollari suurune trahv.

Tagasi üles
Back