Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Võidusamba autorid saavad kaitseministrilt teeneteristi
Aaviksoo pärgab 12 sambaga seotud inimest!

Kaitseministeeriumi kuldrinnamärk. FOTO: Kaitseministeerium

Kaitseminister Jaak Aaviksoo autasustab Vabadussõja võidusamba autoreid Rainer Sternfeldi ja Andri Laidret teeneteristiga, lisaks saavad samba eest ministeeriumi kuldrinnamärgi Aivar Reivik ning tšehhid Martin Chab ja Pavel Baxa.

Sternfeld ja Laidre saavad ministeeriumi III klassi teeneteristi monumendi loome- ja
ehitusprotsessis silmapaistva panuse andmise eest. Panuse eest võidusamba valmimisel saavad kuldrinnamärgi monumendi valmistanud Tšehhi firma Sans Souci juht ja üks omanikest Martin Chab ning ettevõtte peadisainer Pavel Baxa.

Samuti saavad panuse eest samba valmimisel kuldrinnamärgi läbi sihtasutuse Vabaduse monument võidusamba rajamist aastaid jõuliselt vedanud Aivar Reivik ning kunstnik Jüri Arrak. Kuldrinnamärgi saavad veel monumendi loomeprotsessis antud panuse eest ka võidusamba ideekavandi kaasautorid Anto Savi ja Kadri Kiho.

Hõberinnamärgi saavad panuse eest võidusamba valmimisel veel Jaanis Kuld, Andrus Kuut, Kersti Lootus ja Peeter Silla.

Kaitseministeeriumi teeneterist asutati Eestis 1998. aasta 24. veebruaril Eesti Vabariigi 80. aastapäevaks annetamiseks neile, kellel on väärilisi teeneid Eesti riigi kaitsmisel, riigikaitse ülesehitamisel ja kindlustamisel.

Kaitseministeeriumi teeneterist on kolmeklassiline ning teeneteristi esimese klassiga autasustatakse erakordsete teenete eest Eesti Vabariigi kaitsmisel või riigikaitse ülesehitamisel ja kindlustamisel. Selle on saanud Lennart Meri, Siim Kallas, Mart Laar, Jüri Luik, Margus Kolga, Märt Tiru ja Jürgen Ligi.

Teeneteristi teise klassiga autasustatakse pikaajalise tulemusrikka tegevuse eest Eesti riigikaitse hüvanguks ning kolmandat klassi antakse välja tulemusrikka tegevuse eest Eesti riigikaitse arendamisel, samuti vabadusvõitlejatele, kellel on erilisi teeneid võitluses Eesti omariikluse taastamisel.

Kaitseministeeriumi rinnamärk asutati 1993. aasta 4. mail kaheklassilisena kaitseministeeriumi töötajate ning teiste Eesti ja välisriikide kodanike autasustamiseks teenete eest Eesti riigikaitse ülesehitamisel.

Kaitseministeeriumi rinnamärk annetatakse kaitseministeeriumi töötajatele ning Eesti ja välisriikide kodanikele teenete eest Eesti riigikaitse ülesehitamisel oma töölõigus. Kuldrinnamärgi saamise eelduseks ministeeriumi töötajaile on vähemalt viieaastane ja hõberinnamärgi saamiseks vähemalt kolmeaastane laitmatu teenistus ministeeriumis.

Ligi 100 miljonit krooni maksma läinud ning klaasiga kaetud hiiglaslik 24 meetri kõrgune sammas avatakse piduliku tseremooniaga südaöösel vastu 23. juunit. Öösel avatakse praegu kaetuna Harjumäe nõlval olev sammas seetõttu, et siis paistaks oma täies efektis ka samba valgustus.

Tagasi üles
Back