Suvelõpu häda: kõhupuhitus

Tiina Kolk
, Arteri toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Isuäratavad: aga nende söömisega tasub piiri pidada!
Isuäratavad: aga nende söömisega tasub piiri pidada! Foto: Liis Treimann

Ehkki värsket kraami leiab poe- ja turulettidelt aasta läbi, kurdavad paljud just saagikoristuse ajal kõhugaaside ja ebamugavustunde üle. Vaevusi aitavad leevendada mitmesugused taimeteed, nendib Irje Karjus alias Metsamoor.

Karjus soovitab kõigepealt selgusele jõuda, mis kõhupuhitust põhjustas ja mille koosmõjul gaasid tekkisid. Vahel inimesed üldse ei mõtle, mida nad söövad-joovad, nendib ta. Näiteks pakutakse igal külalaadal värsket piima ja ahjusooja leiba ning kuigi üldiselt teatakse, et koos süües kipuvad need gaase tekitama, on paljud valmis naudingu nimel kõhuvaevusi kannatama.

Taimetarga sõnul suudab pärast seesugust söömaaega kõhupuhituse ja soolespasme peletada üks peotäiesuurune teeleheseemneamps.


«Nüüd on teelehed juba ära õitsenud ja seemned valminud. Suurem inimene võiks tõmmata endale piltlikult öeldes suurema peotäie seemneid, väiksem väiksema,» soovitab Karjus. «Selle igas teeservas kasvava taime seemnetel samasugune lõõgastav mõju nagu No-spa tablettidel.»
Kõhupuhituse ja -valu puhul turgutavad enesetunnet ka taimeteed. Soolespasme tõrjuvad näiteks kummeli-, kollaste õitega hanijala-, samuti kurereha- ja iisopitee.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles