R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tallinnas toimub täna ajalooliste trammide paraad

Rivo Veski
, reporter
Facebook Twitter
Comments

Täna on Tallinna trammi pidupäev, sest täitub 125 aastat ajast, mil esimene hobutramm ehk konka 1888. aastal sõitma hakkas. Juubeli puhul toimuvad huvitavad ettevõtmised, millest kõik tallinlased ja ka linna külalised on palutud osa võtma.

Täna hommikul kell 11 avatakse Kopli ajaloolise trammidepoo väravad ning algab avatud uste päev, mis kestab kuni kella üheni päeval. Tallinna Linnatranspordi AS-i (TLT) juhatus heiskab pidulikult lipu ning kuulutab päeva avatuks.

Kõigil huvilistel on võimalus tutvuda vanade trammidega ning kuulata asjatundjate selgitusi, rõõmsa meeleolu loomise eest seisab hea puhkpilliorkester. Toimub ka viktoriin, mille võitjaid ootavad auhinnad. Kohapeal jagatakse trammi juubelilogoga õhupalle ning Eesti Posti töötaja tembeldab eritempliga temaatilisi postkaarte.

Kell 13 algab ajalooliste trammide paraad läbi linna marsruudil Kopli depoo, Kadriorg, Viru väljak, Vabaduse väljak, Tondi, Kopli depoo. Osaleb seitse erineva vanuse ja otstarbega trammi.

Vanim neist on hobutramm ehk konkavagun, mis on Tallinna trammidepoos vanade fotode põhjal 1988. aastal ehitatud.Tegelikkuses sõitis niisugune lahtine konkavagun Tallinnas ringi aastatel 1888-1918. Paraadil sõidab konkas kaasa puhkpilliorkester.

Veel on rivis 1993. aastal kohviktrammiks ümber ehitatud «Pauliine», mis esilagsel kujul valmis 1965. aastal tollase Saksa DV Gotha tehases. Peale selle võib paraadil näha 1951. aastal koostöös «Ilmarise» tehasega valminud elektrimootorvagunit ehk harjamistrammi.

Huvitavad on kindlasti teisedki eriotstarbelised trammivagunid, nagu näiteks harjamis- ja lihvimistramm ning kontaktvõrgu remonditramm. Paraadi lõpetab juba uuem liigendtramm, mis moderniseeriti ja varustati madalapõhjalise keskosaga 2004. aastal.

Järgmisel kolmapäeval, 28. augustil kell 18 toimub Tallinna Raekojas pidulik vastuvõtt, mille käigus antakse väärikatele trammitöötajatele üle aukirjad ja mälestusmedalid.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles