Riigikohtu narkootsus seadusemuudatusi ei too

Kanepisuitsetaja.

FOTO: Reuters / Scanpix

Justiitsministeeriumi hinnangul ei tekitanud riigikohtu otsus kuulutada narkojoove mittekaristatavaks õigusvaakumit ning vastavat seadust muutma ei hakata.


«Justiitsministeerium ei näe kehtivas õiguses ega selle rakendamises kohtute ja õiguskaitseorganite poolt nimetatud küsimuses vaakumit,» ütles ministeeriumi pressijuht Ivi Papstel Postimees.ee'le.

Kuigi politsei ei saa värske kohtuotsuse valguses enam näiteks reidide käigus tabatud narkojoobes isikuid karistada, ei ole justiitsministeeriumil lahendi valguses kavas algatada narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse sõnastuse muutmist.

«Joobes olek - olgu siis tegu alkoholi või narkoainega - ei ole iseenesest Eestis keelatud, ta on seda vaid juhul, kui sellega ühtlasi tõsiselt häiritakse kaaskodanike elu,» rääkis Papstel.

Tema sõnul tasub arvestada ka, et mõnes euroliidu riigis - näiteks Hollandis - on Eestist erinev õiguslik ja faktiline režiim, eriti mis puudutab kergemaid narkootikume nagu näiteks kanep. «Schengeni õigusruumi tingimustes ei ole välistatud, et isik võib olla ainet tarvitanud erineva õigusliku režiimiga riigis.»

Riigikohus leidis eelmisel nädalal, et narkojoove ei tõenda uimastitarvitamist, mistõttu ei saa näiteks «pilvespäi» autojuhtimises süüdi mõistetud noormeest karistada ühtlasi uimastitarvitamise eest.

Tagasi üles