Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kremlis leidis aset võimuvahetus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Naftakompanii Jukosega seotud kriis tõi Venemaal kaasa reaalse võimuvahetuse. Neljapäeva hilisõhtul said kinnitust kuuldused, et Mihhail Hodorkovski arreteerimist tauninud presidendi administratsiooni juht Aleksandr Vološin on tagasi astunud. President Jeltsini kaaskonda kuulunud mehe asemele määras Putin Kremlit juhtima oma endise töökaaslase Peterburi linnavalitsusest Dmitri Medvedjevi.

Juba laupäevast saadik Moskvas ringlev kuulujutt osutus tõeks – presidendi administratsiooni juht Aleksandr Vološin ei leppinud Mihhail Hodorkovski vahistamisega ning esitas lahkumisavalduse. Eile õhtul, mõned tunnid peale seda, kui peaprokuratuur pani Jukose aktsiate kontrollpaketi aresti alla, saabus ka teade, et president Putin on oma kantselei juhi tagasiastumispalve rahuldanud ja kinnitanud sellele ametikohale Dmitri Medvedjevi.



Üks etapp on Venemaal sellega vaatlejate sõnul läbi. Vološin oli see, kelle juures käisid Jeltsini valitsemisajal läbirääkimistel oligarhid, tema tegi avalikkusele tundmatust Putinist vaid paari kuuga Venemaa populaarseima poliitiku ja uue presidendi ning tema juhtimisel sai loodud võimupartei Jedinstvo.



Paremjõudude Liidu ühe juhi Boriss Nemtsovi sõnul on Venemaa praegune võimusüsteem suurelt jaolt just Vološini loodud: “Muidugi ei ole Vološin ingel, see on tõsi. Muidugi ei ole ta parim näide juhist, kes seisab seadusetäitmise eest ning muidugi on ta osalenud aktiivselt nö juhitava demokraatia loomises – ka see on tõsi.”



Süsteemi loojal tuli aga oma töö tagajärgede ees taanduda. Juba peale Putini võimuletulekut saabus Kremlisse Vološini esindatud Jeltsini “perekonna” kõrvale teinegi klann, kellele ajakirjandus andis üldnimetuseks “Piiteri jõumehed”. Osa neist inimestest on eriteenistuste taustaga, teised aga liberaalsed majandusmehed ja juristid kunagisest Anatoli Sobtšaki meeskonnast.



Kurjad keeled rääkisid juba ammu nende kahe grupi omavahelisest võitlusest, mis muutus eriti teravaks peale seda, kui Peterburi bürokraadid alustasid rünnakut Jukose vastu. Oligarhide kaitsja Aleksandr Vološini nüüdne lahkumine on kindel märk Putini lähikondlaste võidust, leiab Kremli võimusuhteid uurinud sotsioloog Olga Krõštanovskaja: “Tema on selline sümbol nagu rügemendi lipp. Niikaua, kuni lippu üleval hoitakse, on rügement elus. Kui lipp langeb, siis on kõik. Vološini äraminek tähendab lüüasaamist, seda, et vana Jeltsini klann on peale pikka võitlust kaotanud.”



Ajakirjanduses valdavalt Kremliks nimetatud presidendi administratsioon, mis tegelikult asub hoopis Staraja ploštšadil, on Venemaa jaoks eriline võimuorgan. Ilma Kremli heakskiiduta ei kinnitata ühtegi valitsuse otsust ning tihtipeale peavad sealsed juhid olema presidendi ja valitsuse vahel rahusobitajateks.



Presidendi administratsiooni juht on Venemaal vaata et tähtsamgi isik kui peaminister, selgitab keskuse Panorama analüütik Vladimir Pribõlovski: “On ametlik peaminister ja üks teine veel – see on presidendi administratsiooni juht. Viimane ametikoht on peaministrist isegi kõrgem. See oleks nagu varipeaminister ja varipresident ühes isikus. On palju asju, millesse Putin ei sekku ja kus teeb otsuseid Vološin.”



Dmitri Medvedjevi määramine sellele ametipostile osutus lõppkokkuvõttes siiski heaks uudiseks, millele reageeris positiivselt isegi Venemaa aktsiaturg. Osade ekspertide kartused, et Kremlis võib saada ohjad enda kätte mõni endine KGBlane, ei läinud täide. Juristiharidusega Medvedjevil on ausa ametniku maine ning tal pole vähimatki pistmist eriteenistustega. Umbes samasugune renomee on ka kolmel tema asetäitjateks määratud mehel.

Kommentaarid
Tagasi üles