Orhideedega on ikka kaasas käinud mingi salapära. Seda taime on harjutud pidama suursuguseimaks maailmas, selle põhiülesanne on muuta pidulikud üritused veel pidulikumaks.
Kui veel paarkümmend aastat tagasi sai meil orhideesid vaid Tallinna botaanikaaiast, siis praegu müüakse neid sissetooduna pea kõigis lillepoodides.
Orhideede sugukond on üks suuremaid maailmas, ühtekokku tuntakse umbes 20 000 orhideeliiki. 36 liiki käpalisi leidub ka Eestis.
Toalilledena kasvatatakse peamiselt subtroopilise päritoluga tsümbiidiumeid, mis looduses kasvavad mullapinnal. Viimasel ajal on järjest enam levinud ka troopilised orhideed, mis kasvavad vihmametsades puudel.
Vajavad niiskust
Nendest epifüütsetest troopilistest liikidest on enim levinud kuukingade (Phalaenopsis) esindajad. Kuukingadest on aretatud rohkesti sorte, mis erinevad üksteisest nii õite värvi kui ka suuruse poolest.
Kodustes tingimustes tuleks neile valida valge kasvukoht, mis oleks kaitstud erksa kevadpäikese eest. Talvel anda lisavalgust, et valge aeg kestaks vähemalt 14 tundi. Kasvukohas peaks olema vähemalt 20 kraadi sooja.
Eriti oluline on tagada orhideedele piisavalt niiskust, seda eriti keskküttega ruumides. Selleks peaks taimi piserdama, vajadusel koguni paar korda päevas. Tuleb jälgida, et vett ei satuks õitele.
Taimede lähedusse võiks asetada veeanuma, mis aitab õhu niiske hoida. Kasta mitte päris külma veega ja ettevaatlikult, sest liigniiske keskkond võib tekitada juurtes mädanikke. Potialusele ei tohi kunagi jääda seisvat vett. Soojas kuivas ruumis peaks orhideed kastma paar korda nädalas, jahedamas kohas harvemini.
Orhidee vajab spetsiaalmulda
Looduses kasvavad orhideed puudel ja nende juured on õhu käes. Sellest tulenevalt on hakatud orhideesid müüma valgetes läbipaistvates plastikpottides, sest niiviisi saavad juured piisavalt valgust.
Väetada tuleks orhideesid paar korda kuus spetsiaalväetisega. Umbes paari aasta tagant vajab taim ümberistutamist spetsiaalselt orhideedele mõeldud mulda. Kui seda ei peaks kauplusest leidma, võib mulla kokku segada männikoorest, turbasamblast, turbamullast, huumusmullast ja perliidist või liivast, lisades spetsiaalset orhideeväetist.