Paljud maja- ja korteriomanikud tahavad vahetada vanad aknad uute ja soojapidavamate vastu, lisaks on uued aknad ka head välismüra summutajad. Mida aga tuleks teada uusi aknaid tellima asudes?
Kõigepealt tuleb endale selgeks teha, millist akent ja mis materjalist te vajate. Arvestama peab akende funktsionaalsust, nende asukoharuumide eripära ja tuulutamise vajadust. Valida saab alumiinium-, puit- ja puitalumiiniumakende ning plast- ehk PVC-akende vahel. Sageli langeb vaekauss viimaste kasuks - seda nii sõbraliku hinna kui ka laia sortimendi tõttu.
Tehismaterjali ei tasu karta, sest plastakende eelised käivad nende miinustest ehk puidule omase soojuse puudumisest mäekõrguselt üle. Veel tasub hinnata plastakende pikka iga ja ilmastikukindlust, mis meie ilmastikku arvestades teenib akendele tehtud kulutused igati tasa.
Plastaknaid valmistatakse õõnesprofiilplastist, mida tugevdatakse õõnsusesse paigaldatud metallprofiiliga. Selline tehnoloogia muudab akna nii vastupidavaks, et see ei deformeeru sõltumata niiskusest või välissurvest.
Plastmaterjalist aken ei roosteta ja selle pind ei vaja täiendavat värvimist - värv säilib tuhmumatuna palju aastaid. Ka on neid aknaid kerge puhastada - piisab vaid pesemisest kerge seebilahusega. Paar korda aastas tuleks sulusesüsteeme õlitada ning määrida tihendeid silikoonõliga.
Plastprofiil muudab aknad kergeks, tänu sellele on neid kerge avada. Enamasti on plastaken ka puitaknast odavam.
Kuna plastaknad sulguvad väga tihedalt, jääb ära vanadele akendele iseloomulik n-ö iseeneselik ventilatsioon ja ruumid püsivad kauem soojad. Samal põhjusel on need aknad väga head välismüra summutajad.
PVC-akende paigaldamisel võib küll tekkida oht, et ventilatsiooni kadumine tõstab õhuniiskuse protsenti ja aknad hakkavad «higistama», aga sellelegi probleemile on aknatootjad mõelnud. Akendel on olemas eri avamisasendid ning tänu sellele saab ruume õhutada, tuulutada või akna täielikult avada, sealjuures muretsemata, et tuuletõmbus akna asendit muudab.
Eriti nõudlikele ruumidele on lisaks pakkuda ka AEROCi ventilatsioonirestid, mis töötavad automaatselt ja tagavad eluruumides normaalse õhuniiskuse.
Akende turvalisus
Kindlasti tuleb akent valides pöörata tähelepanu turvalisusele. Öeldakse, et lukk on loomale, aga tänapäeval kasutatavate aknasuluste puhul on võimalik sundida ka murdvarast sissemurdmise plaanist loobuma. Enamasti on akende sulustel kaks turvapunkti, aga väikese lisasumma eest saab lisada veel ühe ning suurendada turvalisust lukustatava lingi ja turvaklaasi abil.
Nagu juba öeldud, on plastakende üheks paremaks omaduseks nende pikaealisus. Kvaliteedi kindlustamiseks annab enamik aknatootjaid paljude muude toodetega võrreldes pika garantiiaja. Näiteks OÜ-l Koduaken on see akendel viie- ja montaail kaheaastane.
Millega arvestada akende valikul
Aknatootja seisukohast võiks ehk pisut ülepakutult öelda, et valiku tegemisel on piiriks taevas. Soovite ümmargust või kolmnurkset, musta või punase raamiga - aga palun! Tegelikus elus seab valikule piirid hoone ja selle arhitektuur. On selge, et korrusmajas jätavad hea mulje ühesuguse disaini ja värviga aknad, ning seetõttu on seal mängumaa üsna piiratud.
Samas saavad korrusmajade elanikud oma maitse-eelistusi väljendada siseruumides, nii võib väljast traditsioonilise valge akna katta seest mõnd teist tooni dekooriga, muuta akna huvitamaks aknalaua või linkide abil.
Eramutes on nii värvi, kuju kui liistusüsteemi osas määrav kliendi maitse. Siiski tasuks jälgida, et kõik aknad sobiksid kuju ja liistujaotuse poolest nii omavahel kui ka maja üldise stiiliga. Näidistel või fotodel väga ilusana paistvad aknad ei pruugi alati sobida konkreetsele hoonele, nii et kui tellija ei ole oma valikus kindel, tasub tal kindlasti nõu pidada aknafirma spetsialistidega.
Akent valides tasub silmas pidada ka seda, millised aknaosad peavad olema avatavad ja millised mitte. Näiteks rõduaknaid on ka avamata kerge puhastada ja hooldada.
Mida saab teha ise ja mida teeb meister
Akende paigaldamine on mõistlik tellida meistritelt, kes on saanud asjakohase väljaõppe. Nad teevad töö ära kiiresti ja kvaliteetselt ning vastutavad ühtlasi tulemuse eest. Kuna vana akna demontaai ja uue paigaldamise vahele jääb enamasti alla poole tunni, ei tasu karta akende vahetamist külmal aastaajal. Väikse vihjena olgu öeldud, et talvekuudel on aknad sooduskampaaniate tõttu sageli tunduvalt odavamad, ning ooteajad, mis suvisel kõrghooajal võivad võtta nädalaid, lühikesed.
Akende paigaldamisel pakutakse üldjuhul täisteenust alates mõõdistamisest ja vana akna demontaaist ning utiliseerimisest kuni lõppviimistluseni. Kui kodus enne tellimist aknaid mõõta, peab laiuse võtma aknapalest aknapaleni ja kõrguse aknalauast aknapaleni. Akanalaua ja veepleki mõõt tuleks võtta vana järgi.
Kui aknatellija on viimistlustöödes vilunud, võib ta teenusest loobuda ja niiviisi raha kokku hoida. Enne meistrite tulekut vana akent maha võtta siiski ei tasu, sest see tähendaks tühja aknaava juures ootamist. Ka uute akende paigaldamine ja vuukide täitmine on mõistlik jätta asjatundjate hooleks. Ent kui otsustate töö siiski algusest lõpuni ise ära teha, annavad meie spetsialistid rõõmuga nõu, kuidas ja mismoodi toimida.
Hinnatase
Plastaknaid pakkuvaid aknafirmasid on Eestis päris palju ja kõik nad hoiavad konkurentide tegemistel rohkem või vähem silma peal. See hoiab hinnataseme ühtlase ja väldib põhjendamatut ülepakkumist.
Akna hinna kujundavad suurus, kuju, liistujaotus, aknaosade avatavus ning montaa. Lisaks tuleb arvestada, kas soovitakse täiendavalt aknalauda, veeplekki ja viimistlust. Paneelmajade korterite standardakende hinnad jäävad sõltuvalt suurusest ja avatavusest ning lisatarvikutest 300-5000 krooni vahele.
Akende tellimisel tasub teada, et kui teil on plaanis vahetada välja kõik korteri või maja aknad, on soodsam teha seda korraga.