Soome Blue1 saamine maailma suurima lennundusühenduse Star Alliancei regionaalseks liikmeks avab ühenduse ukse ka Estonian Airile, kes suudaks seeläbi pakkuda senisest suuremaid lendamisvõimalusi.
Ühendusse kuulumine annaks Estonian Airile võimaluse pakkuda liikmesfirmade lende üle kogu maailma ja seda senisest soodsamatel tingimustel. Ühendusse kuuluvad 15 firmat lendavad kõigi kontinentide olulisematesse punktidesse.
«Star Alliancei liikmestaatuseks oleme me liiga väike, küll aga oleksime huvitatud ühenduse regionaalse partneri staatusest,» ütles Estonian Airi president Erki Urva.
Eelduse selleks loob just ühendusse kuuluvate firmade juhtide eelmisel nädalavahetusel Singapuris tehtud otsus võtta regionaalseks partneriks vastu Soome lennufirma Blue1, kes on oma reisijate arvult võrreldav Estonian Airiga. Tegemist on SASile kuuluva ettevõttega, kes lendab Soome siselende ning üksikuid marsruute mujale Euroopasse.
Kuulub SASile
Ka Estonian Air kuulub osaliselt SASile, kes ostis eelmisel aastal Maersk Airilt ettevõtte 49-protsendise aktsiapaki.
SAS Grupi juhatuse liige Sören Belin ütles Singapuris Postimehele, et värske otsuse taustal on Estonian Airi võimalused avardunud. «Kindlasti tuleb seda kaaluda, sest ühendusele on oluline pakkuda võimalikult mitmekesiseid lendamisvõimalusi,» kinnitas ta.
Lisaks Blue1-le otsustati eelmisel nädalal Star Alliancei liikmeteks vastu võtta veel South-African Airways ning TAP Air Portugal.
Lihtsam oleks Estonian Airil ühendusse pääseda juhul, kui SAS omandaks firmas senisest suurema osaluse. Belini sõnul ei ole seda seni aga kindlasti plaanis, sest siis ei saaks firma enam lennata Moskvasse ja Kiievisse, kuid need sihtkohad on olulised ka SASile.
Mugavam ümber istuda
Urva sõnul tooks maailma suurimasse, aastas kokku ligi 360 miljonit reisijat teenindavasse lennundusühendusse kuulumine kaasa mugavamad ühendused ja ümberistumised, ühised terminalid, parema klienditoe, omavahel ühendatud püsikliendiprogrammid ja ühised ostud. See aitaks vähendada lennufirma kulusid ja hoida piletihindu madalamal.
Täiesti iseseisvateks võivad ennast praeguses lennundusmaailmas Urva hinnangul pidada vaid klassikalised odavlennufirmad, kõigil teistel tuleb aga omavahel efektiivsuse huvides koostööd teha.
Star Alliance:
Aastas reisijaid 359,8 miljonit
Lennukeid 2447
Lendab 132 riiki ja 755 lennujaama
Ühendusse kuuluvate firmade aastakäive 78,02 miljardit USA dollarit
Töötajaid 278 258
Ühendusse kuuluvad Air Canada, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian Airlines, bmi, LOT, Lufthansa, SAS, Singapore Airlines, Spanair, Thai Airlines, United, US Airways ja Varig. Uuteks liikmeteks võeti vastu Blue1, South-African Airwys ning TAP Air
Portugal.