Aitäh, Irina!

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tänaval lebas rahakott. Selline mahukas, musta värvi ja otsast otsani dokumente, tšekke ja muud vajalikku paberikraami täis, suurest hulgast sularahast rääkimata. Sotsiaaltöötaja Irina leidis selle, võttis kaasa ja esimese asjana helistas rahakoti kaotanud Postimehe ajakirjanikule – teie asjad on leitud, tulge järele.

Kalamajas ehib järjest enam elumajade uksi tähis, et tegemist on naabrivalve piirkonnaga. Silt muudab kardina tagant piiluvad vanamemmed-taadid korravalvureiks, kelle vapper sekkumine nii mõnegi kurikaela aia tagant eemale peletada aitab – mine tea, mitmele naabrist valvurile me Tallinnas vähenenud korterivarguste eest tänu võlgneme.

Mõnes väikeses külakohas minnakse kaupluse ees autost välja suisa nõnda, et võtmed jäetakse ette. Ei tule autojuhil pähegi, et pätt võiks vahepeal tranduletiga minema kärutada ja armastatud automobiilist saada järjekordne märge politsei kiretus nimistus. Sest niipea kui kohalikud märkavad maia näoga võõrast auto juures luusimas, astuvad nad ligi ning küsivad muhedalt – noh, Tom läks poodi, mida sina siit otsid? Enamasti laseb kaak küsimise peale kärmelt varvast ja naabri vara saab päästetud.

Uuringufirma Praxis tunamullu koostatud aruanne eestlaste vaimse tervise kohta näitas, et Eesti tööealisest elanikkonnast kannatab stressi all ligi 87 protsenti, muretsetakse oma töökoha, tervise ja maise vara pärast. Samuti tuntakse, et riik on oma kodanikud justkui üksi jätnud ning õiglast kohtumõistmist pole loota. Institutsioonidest usaldavad Eesti elanikud kõige rohkem päästeteenistust, selgus Saar Polli juunikuisest küsitlusest – päästeteenistust usaldas 91 protsenti eestlastest, mis on rekord uuringu üheksa-aastase ajaloo kestel. Politseid seevastu usaldas 60 protsenti ja kohut 59 protsenti eestlastest, rahva huve esindavat Riigikogu ei usalda aga pea pooled vastajad.

Me lihtsalt ei usu, et kaasinimesest meile kasu võiks olla. Ikka tundub, et Toompeale rahvast esindama saadetu tükib seal taskuid täis toppima ja tagatipuks teeb veel lihtinimese elu kibedaks. Nii ei usu me ka seda, et pealtnägija kartmatu sekkumine aitab vargust vältida või möödakäija võiks maas lebava rahakoti omanikule tagastada. Ent turvalisema ühiskonna ja parema homse nimel tuleb uskuda ja usaldada. Aitäh, Irina, et selleks võimaluse andsid.

Tagasi üles