Tööotsijad kandideerivad enamasti mitmele kohale ja saadavad töökuulutuste vastuseks välja hulga CVsid, kuid rohkem kui pooltele saadetud CVdele ei tule konkursi välja kuulutanud firma poolt mingit vastust.
22aastane Marika Heitur on tänaseks juba töö leidnud, kuid otsis aasta alguses tööd kolm kuud. Heitur saatis CVsid ajalehes ilmunud töökuulutuste peale, kuid jäi tihti vastuseta. «Reeglina läks mitu kuud aega, enne kui vastus tuli, kui üldse tuli,» rääkis Heitur. Turismi, toitlustuse ja hotellinduse vallas tööd otsinud Heitur saatis kolme kuu jooksul CV pea kahekümnesse kohta, vastuse sai neiu aga vaid viiest ettevõttest.
Vastus on oluline
Heituri arvates peaksid firmad siiski kandideerijale vastama ka ametisse mitte valituks osutumise korral. «Tagasisidet on vaja, olgu see kasvõi negatiivne. Ma ju ootan ja loodan,» nentis Heitur. Tema sõnul ei olegi nii oluline valituks mitteosutumise põhjus, vaid lihtsalt teadmine, et edasi oodata ei ole mõtet.
34aastane Margus Ilves otsis tööd mõned aastad tagasi peaaegu kaks aastat järjest.
Eelkõige juhtivatele ametikohtadele kandideerinud Ilves saatis kahe aasta jooksul sadakond CVd ja üle pooltele neist ta vastust ei saanud. «Oli ka nii, et käisin isegi vestlusel ja pärast ei teatatud mitte midagi,» ütles Ilves. Ta nentis, et rohkem vastuseid tuli personaliotsingufirmadest. «Kui otse töökuulutuse peale CV saatsin, tuli vähem vastuseid,» ütles Ilves.
Ilvese hinnangul võiks personalijuhid koostada tüüpvastuse, mida on lihtne e-posti teel kandideerijatele laiali saata. «Vastuses võiks olla ka põhjendus, miks ei valitud, ja selgitus, mida inimene peaks endas arendama,» lisas Ilves.
Meriton Grand Hotel Tallinna personalijuhi Kristi Süsmalaineni sõnul otsib hotell uusi töötajaid enamasti personaliotsingufirmade kaudu, kes on asja tööandja jaoks väga lihtsaks teinud, ning seega pole eitavate vastuste saatmine ei keerukas ega aeganõudev.
«Meie poolt väljakuulutatud konkursside puhul oleme kandideerijatele alati vastanud,» ütles Süsmalainen. Küll nentis ta aga seda, et kuna mõni konkurss venib pikaks, saavad mõnikord konkursist osavõtjad vastuse alles paari kuu pärast.
Püütakse vastata
Coca-Cola HBC Baltikumi personalijuhi Kadi Tartu sõnul on firmas viimastel kuudel käimas arvukalt konkursse, kus osaleb sadu inimesi, ning seetõttu pole kõikidele kandideerijatele vastata jõutud. «Kuid otsime võimalust saata vastav teade edaspidi siiski igaühele, kes valituks ei osutunud. Võimalusel oleme töölesoovijatega ühendust võtnud e-posti teel,» selgitas Tartu.
Tartu sõnul peab firma õigeks vastata kõigile kandidaatidele ka neile, kes ei ole väljakuulutatud ametikohale valitud.
Coca-Cola HBC Eesti ASi avalike suhete juhi Madeleine Tultsi sõnul on üks põhjus, miks CVdele ei vastata, see, et konkurssidele saadetakse palju CVsid ja personalitöötajad ei jõua neile lihtsalt füüsiliselt vastata. «Teine põhjus võib olla ka firma selline kultuur,» lisas Tults. Lahendusena soovitas Tults töökuulutusse lisada teksti, et teatud kuupäeval valitakse kandideerijate seast parimad ja kes vastust ei saa, pole edasi pääsenud.
-------------------------------------
Eduka kandideerimise nipid
Lugege töökuulutus hoolega läbi ning tutvuge kõigi materjalidega, mis töökuulutusele on lisatud. Nii saate tulevase töökoha kohta rohkem teada ning kandideerides rõhutada vastamist märgitud nõudmistele.
Uurige järele, mis firmaga on tegu näiteks firma koduleht aitab teil CV-le lisatud kaaskirja erialase sõnavaraga täiendada.
Vastake küsimustele, mida avalduses nõutud, kuid ärge informatsiooniga üle pingutage. Põnevate detailide lisamine võib kasu asemel hoopis kahju tuua.
Näidake võtmesõnade või -situatsioonide kaudu, et olete just see, keda tööandjal tarvis. Kui oodatakse hakkajat meeskonnajuhti, tooge näiteid, kuidas varasemal ametikohal sarnaseid olukordi lahendanud olete.
Mõelge kaaskiri hästi läbi see peaks aitama teil kõige paremini teistest kandidaatidest eristuda. Pakkuge seal tõestust, et just teil on need omadused ja oskused, mida tööandja ootab.
Muretsege head soovitajad ning rääkige nendega eelnevalt läbi nii on kindel, et soovitaja teid ikka positiivses valguses näitab.
Viimase sammuna kontrollige kirjutatu üle. Vaadake, et tekstis poleks kirjavigu, vältige kordusi ning püüdke oma tegevust mõistlikkuse piirides huvitavate näidetega illustreerida.
Kui kandideerimisdokumendid valmis, sirvige need korraks läbi tööandja pilguga kui oleksite tööandja, kas tahaksite oma laual selliseid pabereid näha? Kui vastus on eitav, hakake otsast peale, kuni tulemus on rahuldav ja tulevast tööandjat teid märkama sunnib.