Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Saksa kalatööstus toob tootmise Eestisse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Saksa kalatööstus Lysell sulgeb 150 töötajaga tehase kodumaal ja toob tootmise 2005. aasta alguseks Tallinna üle, kasvatades oluliselt senise Eesti partneri Spratfili mahtusid, kirjutab Äripäev.

Saksa ajakirjanduse teatel toob Põhja-Saksamaal Cuxhavenis asuv Norda-Lysell GmbH & Co KG järgmise aasta alguseks kogu tootmise Tallinna. Seetõttu kaotab töö ligi 150 inimest, Cuxhavenisse jääb kümmekonnast inimesest koosnev juhtkond.

Tehase sulgemise teade tabas töötajaid ootamatult eelmisel esmapäeval, ettevõtte ametiühing korraldas nädala teisel poolel hoiatusstreigi, kirjutas Cuxhavener Nachrichten.

Äripäeval ei õnnestunud eile Lyselliga ühendust saada, sakslastele juba ligi kümme aastat allhanget teinud ASi Spratfil juht Peeter Loim ei soovinud aga veel täpsustada, mida Lyselli tootmise Eestisse toomine Spratfilile tähendab.

Ta lisas, et esmaspäeva õhtul saabuvad sakslased Tallinna läbirääkimistele, seni on nad palunud eestlastel olla kidakeelsed: «Mis seal pulmast enne rääkida, kui pole kihlutudki.»

Samas on Cuxhaveni kohalik leht tehase Tallinna kolimisest ja sellega seonduvast kirjutanud terve eelmise nädala, viidates Lyselli omanike Ortwin Wingerti ja Georg Völkeri sõnadele ning ka sellele, et ettevõtte läbirääkimised Alam-Saksi liidumaaga oodatud maksetagatise saamiseks ebaõnnestusid.

Loimi sõnul on ka temal info Lyselli-teema aktiivse kajastamise kohta kohalikus ajakirjanduses, kuid tegemist võib olla ettevõtte survega riigivõimule mingi toetusraha väljapressimiseks.

Vastates küsimusele, kui võimalik on siiski 400 miljoni kroonist aastakäivet teinud ja 150 inimesele tööd pakkunud ettevõtte kolimine Tallinna, ütles Loim, et mullu 25 miljoni kroonise käibe saavutanud Spratfilis on praegu sama palju töötajaid kui Saksa firmas ning 2001. aastal valminud uues tehases on piisavalt pinda ja võimalust kasvamiseks.

Kui kahel eelneval aastal oli kalatööstusel raske, siis praegu töötab ettevõte kahes vahetuses ja tootmine on võrreldes mullusega kasvanud 2,5–3 korda.
Spratfili allhange Lysellile oli 4 miljonit karpi aastas ehk umbes 15 miljoni krooni eest, ütles Loim. Samas on tema sõnul praegu Spratfili turud kasvanud mujal ja Saksamaa osa kasvus on null.

Kommentaarid
Tagasi üles