Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Mobiilinumbrite liikumist valmistab ette Abobase

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sideameti konkursi võitnud AS Abobase Systems hakkab välja töötama tehnilist lahendust, mille õigeaegse valmimise korral saab igaüks alates tulevast aastast oma mobiilinumbriga vabalt ühest mobiilivõrgust teise kolida.

Konkursile laekus kokku 11 pakkumist. Pärast nõuetele mittevastavate pakkumiste väljaarvamist jäi sõelale kuus pakkumist, mille hulgast võitja välja valiti.

«ASi Abobase Systems pakkumine oli soodsaim ning ta oli valmis kõige kiiremini andmebaasi looma ja selle vahendusel teenust osutama,» kommenteeris sideameti peadirektor Ando Rehemaa.

Radiolinja Eesti ASi juhatuse esimees Sami Seppänen, kes septembrikuus Postimehe veergudel avalikkuse tähelepanu konkursiga seotud ohtudele juhtis, ütles, et on tulemusega rahul.

EMT-l suurimad riskid

«Kartsin, et konkursitulemus pannakse paika peamiselt hinna järgi ning võitjaks saab nii-öelda mees metsast, kes küll soodsa hinna pakub, aga kvaliteetset lahendust luua ei suuda,» rääkis Seppänen. «Kuid Abobase on tuntud ja kaua tegutsenud firma.»

Arvestades, et Radiolinja ja Tele2 kaudu saab praegu soodsamalt rääkida kui turuliidri EMT võrgus ning ka mobiilse interneti kasutamise hinnad on nende juures madalamad, võib eeldada, et paljud kliendid tunnevad huvi oma EMT numbriga teise operaatori juurde ülemineku vastu.

Kui numbriliikuvust tehniliselt läbi viiv firma, praegusel juhul Abobase, ei saaks hakkama, oleks saavutatud ajavõit kõige kasulikum just turuliidrile.

Seetõttu on Seppänen ja teised sideturuga seotud inimesed avaldanud hirmu, et konkursi võidab mõni EMT kontrolli alune ettevõte või lihtsalt saamatu firma, mis ei suuda või ei taha projekti õigeaegselt läbi viia.

EMT pressiesindaja Kaja Pino avaldas rahulolu, et Abobase konkursi võitis. «Abobase on osalenud meie andmelao ehk data warehouse’i ja arvete väljastamise süsteemi loomisel ning igati positiivse mulje jätnud,» kiitis Pino.

Hoolimata EMT ja Abobase’i varasematest suhetest ei usu Seppänen enda sõnul, et Abobase oleks EMT «käpa all». Ta viitas asjaolule, et Eesti väiksuse tõttu on juhtiv IT-firma niikuinii enamiku suurettevõtetega koostööd teinud.

Pino sõnul ei karda EMT kliente kaotada. Ta rääkis, et EMT tellitud turu-uuringute põhjal on prognoositud, et numbriliikuvust hakkab operaatori vahetamiseks kasutama vaid kümme protsenti kõikidest lepingulistest klientidest. «Nende kümne protsendi ulatuses me võime kliente kaotada, kuid eks teistest võrkudest kolitakse meile ka üle,» lausus ta.

EMT tugevate külgedena tõi Pino välja spetsiifilisi teenuseid ja head teenindust. Tõepoolest, EMT on hetkel ainus Eesti operaator, mis suudab pakkuda EDGE-standardi mobiilset internetiühendust, mis on senikasutatavast GPRSist kolm kuni viis korda kiirem.

Töökindel süsteem

Abobase Systemsi juht Kaido Saarma avaldas lootust, et loodav süsteem numbriliikuvuse korraldamiseks tuleb töökindel. «Sideamet tegi pakkumiskutse väljatöötamisel ära mahuka töö riskide minimeerimiseks,» märkis ta.

Riskantne oleks, kui telefoninumbreid seostaks keskne süsteem, millega tekkivad probleemid halvaks kogu telefoniühenduse, kuid seda teed ei minda. Infot selle kohta, millise telefoniga on konkreetne number seotud, sünkroniseeritakse iga operaatori juures kord päevas.

Mobiilinterneti hinnakäärid

Nagu kõnehinnad enamikus pakettides, nii on ka mobiilside abil interneti kasutamine kõige kallim turuliidri EMT võrgus.

1 megabait kõige soodsamas hinnapaketis:

Radiolinja 2,66 krooni

Tele2 2,33 krooni

EMT 4,50 krooni

Kommentaarid
Tagasi üles