Vähe kaasaegse kunsti oste

Eero Epner
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

2004. aasta oksjonid panid endast kõnelema loomulikult eelkõige arvude tõttu: toimus vähemalt üheksa kunstioksjonit, püstitati rekordhindu ning otsustavalt suurenesid ka kunstikogujate ringi laienemist signaliseerivad enampakkumiste käibed. Endiselt on kõrgel 20. sajandi esimese poole kunsti ning pallaslaste lipp.

Loomulikult pole säärased enampakkumised tingimusteta kunstikultuurile positiivsed (riigieelarveliste avalike kogude oste mõjutab viimaste aastate jooksul toimunud hinnatõus ilmselt üpris kehvasti), ometi toimub kataloogide kaudu siinse siiski suhteliselt piiratud kunstipärandi kaardistamine ning kunstiavalikkuse ette kerkib üha enam teoseid, mis oksjonikultuurita riikides liiguksid jälgi jätmata (nagu näiteks Lätis).

Kuigi hinnarekordid pole kindlasti parim viis kunsti väärtustamiseks laiema publiku seas, on see ometi parem kui täielik ükskõiksus.

Ometi ootan põnevusega, millal jõuab laiem kunstikogujate ring kaasaegse ja noorema kunsti juurde, millal avavad erakogud end enam avalikkusele ja tekib tihedam koostöö muuseumidega. Oksjoniteväliselt kõlavadki juba selgemalt signaalid, et säärane kunstikogujate ring on tekkimas.

Vaikselt edasi liikudes on lootust, et jõutakse Lääne avalike erakogudega tasemeni, kus ei häbeneta osta ka videokunsti, installatsioone, fotograafiat. Nii soovikski edaspidi hinnarekordite asemel tajuda enam erakogujate poolt protsesse, mis aitavad lisaks ostudele ka teistmoodi kaasaegsele kunstielule kaasa: kataloogid, näitused, stipendiumid. Lootust on. Õnneks on raha olnud siiani sageli vaid märk sellest, et tuntakse siirast huvi.

---------------------------------

Oksjonite TOP

1. Konrad Mägi. «Capri»,

1 006 000 krooni. Haus Galerii, kevadoksjon

2. Konrad Mägi.

«Pargimotiiv fontääniga»,

965 000. Allee, sügisoksjon

3. Konrad Mägi. «Rannamaastik,» 615 000. Haus Galerii, sügisoksjon

4. Herbert Lukk. «Linnavaade», 315 000. Haus Galerii, sügisoksjon

5. Nikolai Triik. «Jakob Evaldi portree», 256 000.

E-Kunstisalong, kevadoksjon

6. Villem Ormisson. «Mehe portree», 245 000.

Allee, sügisoksjon

7. Eduard Wiiralt. «Põrgu», 201 000. Vaal, sügisoksjon

8. Gregor Alexander von Bochmann. «Laudas», 200 000. Rios, sügisoksjon

9. Adamson-Eric. «Kreeka motiiv», 194 000.

E-Kunstisalong, sügisoksjon

10. Aleksander Vardi. «Notre Dame de Paris», 183 000. Haus Galerii, sügisoksjon

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles