Skip to footer
Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Suurimad põllutehnika tootjad Same ja Estre kasvatavad käivet

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Estre juhatuse esimehe Olavi Laanelehe kinnitusel alustas Estre 1990. aastate algul esimese ettevõttena Eestis niidukite eksporti, praegugi on niidukid ettevõtte leivanumber.

Eesti suurimate põllumajandustehnika tootjate Same ja Estre käive ületas mullu 30 miljoni krooni piiri, mõlemad ettevõtted eksportisid vähemalt 80 protsenti toodangust ja andsid tööd inseneridele.

Võrreldes 2003. aastaga kerkis nii Same kui ka Estre käive mullu kümnete protsentide võrra. Ostjatest pole kummalgi puudust, pigem jääb puudu ruumist ja töökätest.

Näiteks Tabiveres tegutsev Same suurendab tänavu oma 1600 ruutmeetri suurust tootmispinda 8,5 miljoni kroonise investeeringuga veel 1000 ruutmeetri võrra.

Tartus Sepa tänavas asuv Estre ekspordib kogu toodangu enda kaubamärgi all, Same müüb aga kaupa oma nime all vaid Baltikumis ja SRÜs, Skandinaavias kleebitakse Tabivere inseneride tööle kohalikud kaubamärgid.

Insenerid palgal

Endisest Tartu katseremonditehasest välja kasvanud Estrel ja omaaegse Saadjärve kolhoosi uue tehnika grupist sündinud Samel on palju ühist. Mõlemad peavad palgal mehaanikainsenere, kes – allhankemaa ettevõtetele ebatüüpiliselt – tegelevad aina uute toodete väljatöötamisega, olgu see siis Estre võsaniiduk või Same minirullipress.

Õigupoolest moodustab põllumajandustehnika nii Same kui ka Estre toodangust umbes poole. 48 töötajaga Samel on teiseks pooleks Optimal-teehooldustehnika, 118 töötajaga Estrel aga metsatehnika.

Estre müüb enda kaubamärgi all aastas umbes tuhat toodet. Põllutöömasinatest lähevad kõige paremini kaubaks rootorniiduk ja võsaniiduk, viimane on kaitstud ka kasuliku mudelina. Ainuüksi heinaniidukeid müüs Estre mullu ligi 300. Metsatöömasinatest saadab müügiedu halumasinat, mis korraga tükeldab ja lõhub küttepuud.

Estre ja Same on mõlemad saanud uute põllutehnikamudelite väljatöötamiseks toetust ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS).

Mahlakas kasum

Same tegevjuhi Tarmo Teini sõnul peavad Skandinaavia talunikud Eestis tehtud põllumajandustehnikat töökindlaks. «Meie eeliseks on ka välismaistest suurtest tehnikatootjatest suurem paindlikkus tootevalikus,» lausus ta.

ASi Estre kasum oli mullu 33 miljoni krooni suuruse käibe juures 4 miljonit krooni, Same 36 miljoni kroonine käive andis kasumit umbes 2,5 miljonit krooni.

Et Same tegeleb ka välismaise põllumajandustehnika vahendamisega, moodustas vahendustegevuse osa käibest umbes kümme miljonit krooni.

Same osakutest 29 protsenti kuulub Skandinaavia põllumajandustehnika vahendajale Trejon AB, ülejäänut kontrollib kümme ettevõtte eestlasest osanikku. Estre aktsiad kuuluvad aga sajakonnale endisele ja praegusele töötajale.

Kommentaarid
Tagasi üles