Eile hommikul kruvis rektor Mati Heidmets endise Tallinna Pedagoogikaülikooli peahoonele uue nimetahvli: Tallinna Ülikool.
Uus nimi on vaid pisike osa Tallinna Ülikoolis (TLÜ) läbiviidavaist muutustest hiljemalt aasta lõpuks on kõrgkooliga ühinenud Eesti Humanitaarinstituut (EHI), Ajalooinstituut ja Viljandi Kultuuriakadeemia.
Heidmetsa sõnul laienevad uues kõrgkoolis ka üliõpilaste valikuvõimalused.
«Tõenäoliselt saavad tudengid alates sügisest soovi korral võtta enam valikaineid, kui õppekava seda nõuab, lisatasu maksmata,» lisas TLÜ projektijuht Leif Kalev.
Iseseisvad harud
Värskes kõrgkoolis jäävad tsentraliseerituks üldjuhtimine ja kooli kvaliteedikontroll. Enamikus akadeemilistes otsustes jäävad õppe- ja teadustööd korraldavad instituudid, kolledid ja teaduskonnad aga iseseisvaks.
Nii lubaski EHI akadeemiline sekretär Urve Eslas, et EHI säilitab TLÜ koosseisus oma identiteedi. «Loodame, et jääb kõik hea, mille poolest meie kool tuntud on, ning väikse ülikooli plussid ei kao suures ülikoolis,» rääkis Eslas.
Seni vaid teadustööga tegelenud ajalooinstituudi liitumine õppeprotsessi järgib instituudi direktori Priit Raudkivi sõnul maailmas toimuvat. «Kõikjal maailmas on nii, et teadustööga käib käsikäes õppetöö,» rääkis Raudkivi. «TLÜ-le annab ajalooinstituut aga väga suure teaduspotentsiaali.»
Partnerid TÜ ja TLÜ
Ehkki Tartu Ülikooli (TÜ) rektor on kritiseerinud TLÜ loomist, sest tema hinnangul on Eesti kahe suure ülikooli jaoks liiga väike, näeb rektor Heidmets Tartu ja Tallinna ülikoole koostööpartnereina. «Mõlema kooli jaoks on esmatähtis kogu Eesti ülikoolihariduse hea käekäik,» selgitas Heidmets.
TLÜ hakkab andma kõrgharidust ligi 9000 üliõpilasele.