/nginx/o/2013/09/04/2026555t1h0d29.jpg)
Füüsilisest isikust ettevõtjate ehk FIEde arv on viimase kümne aastaga teinud tohutu hüppe ülespoole. Kui 1995. aasta alguses oli maksuametis registreeritud 459 füüsilisest isikust ettevõtjat, siis tänaseks on see suurenenud rohkem kui 140 korda.
Viljandi maakonnas Suure-Jaanis, kohe linna peatänava ääres saab lilli osta FIE Anne Paasi lilleärist, mille omanik on näide edukalt läbi löönud füüsilisest isikust ettevõtjast.
Paasil mõlkus füüsilisest isikust ettevõtjaks hakkamine peas juba paar aasta enne seda, kui paberid lõpuks 1998. aastal vormistatud said. Oma otsust pole naine kordagi kahetsenud.
«Mul on ju vabadus käes, kuigi ka Viljandi lilleäri, kus enne töötasin, oli tõeliselt tore. Aga ma tahtsin teada, kas saan iseseisvalt hakkama, ja nüüd tean, et saan,» usub noor naine. Raamatupidamisega tegeleb FIE Anne Paas ise. «See pole väga keeruline, käisin ka lühikestel raamatupidamiskursustel,» ütleb ta.
Füüsilisest isikust ettevõtja Siiri Leinatamme sukeldumisele iluärisse aitas kaasa elu ise. Nimelt kolis Leinatammede pere aastaid tagasi Tartust Tallinna. Siiri Leinatamm sai päranduseks maja, kus esimesel korrusel olid äriruumid. «Soovisin seal äritegevust jätkata ning küsisin inimestelt, mida nad ootaksid, mis firma võiks nendes ruumides olla sündiski ilusalong,» jutustab Leinatamm karjääripöördest.
Varem ooperikooris laulnud ja oma koori juhatanud Siiri Leinatamm, kes küll ka meikarina kätt proovinud, võttis tuntud jumestajate käe all koolitusi ning ei läinud kuigi kaua aega, kui naisest sai jumestaja oma isiklikus salongis.
«Üldiselt olen oma FIE-staatuse ja salongi tegevusega rahul,» tõdeb Leinatamm. Nüüd pakub naine ilusalongis tööd ka teistele iluteenindajatele, kes kõik samuti füüsilisest isikust ettevõtjad. «Näen oma töötajate pealt, et edukad FIEd on isiksused, kes oskavad olla sõltumatud ja loomingulised, sest nad ei saa oodata, et ülemus nende eest midagi ära teeb.»
Nõuab iseseisvust
Tänavu aasta alguses oli maksu- ja tolliametis registreeritud 67 403 füüsilisest isikust ettevõtjat, ainuüksi viimased kaks aastat tõid juurde peaaegu 6000 uut FIEt. 677 FIEt aga lõpetas möödunud aastal tegevuse.
«Osa inimesi hakkab FIEks olude sunnil näiteks Eesti Post tegi kirjakandjatest FIEd. Või siis jäävad inimesed tööta, elatise teenimiseks on sunnitud FIEks hakkama, aga et neil pole piisavalt iseseisvust, otsivad esimesel võimalusel palgalise ja turvalise töökoha,» loetleb lõpetamise põhjuseid füüsilisest isikust ettevõtjate nõustaja Olavi Kärsna.
Tema hinnangul kohtleb FIEsid karmilt ka maksusüsteem, nii et osa FIEdest otsustab pärast aastamaksude tasumist palgatöökoha kasuks. Kui aga iseseisvusest puudu ei tule, ootab FIEt paindlik töögraafik ja võimalus oma ideid täielikult rakendada.
Õigeaegne registreerimine
Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja asetäitja Sirje Pulk soovitab värsketel FIEdel läbida vajalikke kursusi, et äritegevuses edukas olla. Spetsiaalseid koolitusi FIEde maksustamise ja tuludeklaratsiooni esitamise alal korraldab maksu- ja tolliamet.
Võrreldes äriühingu asutamisega on FIEks hakkamine soodsam, kuna puudub osakapitali nõue, leiab Pulk. «Kuid oma kohustuste eest vastutab FIE kogu oma varaga.»
FIEks hakkav isik peab end õigel ajal maksu- ja tolliametis või äriregistris ettevõtjana registreerima. «Maksumaksja ise peaks olema sellest huvitatud, kuna tuludest saab maha arvata kulusid, mis on tehtud perioodil, mil ollakse FIEna registreeritud,» õpetab Pulk. Kindlasti ei tohiks FIEna töötades unustada tuludeklaratsiooni esitamist. Seaduse järgi peab FIE igal juhul deklaratsiooni esitama, sõltumata tulu saamisest.
Kes on FIE?
Füüsilise isiku tegutsemine ettevõtjana eeldab, et ta pakub kaupu või teenuseid oma nimel ning on füüsilisest isikust ettevõtjana registreeritud kas maksu- ja tolliameti piirkondlikus maksukeskuses või äriregistris. Enne tegevuse alustamist on FIE kohustatud end registreerima elu- või tegevuskohajärgses maksu- ja tolliameti piirkondlikus maksukeskuses.
FIE peab maksma:
Tulumaksu oma ettevõtlustulult. Maksustamisperioodiks on kalendriaasta ning kui ettevõtja sai eelmisel aastal ettevõtlustulu, on tal järgmisel aastal kohustus maksta ka tulumaksu avansilisi makseid. Avansilisi makseid ei pea maksma esimesel maksustamisperioodil ning kui kvartali makse suurus ei ületa 1000 krooni. Kui FIE kasutab erikontot seaduses toodud nõuete kohaselt, siis sarnaselt äriühinguga ei maksustata ettevõtlusest saadud tulu enne, kui see on ettevõtlusest välja läinud.
Sotsiaalmaksu oma ettevõtlustulult. Maksustamisperioodiks on kalendriaasta, mil sotsiaalmaks arvutatakse ettevõtlustulu alusel. Aasta kestel makstakse üldjuhul avansilisi makseid kord kvartalis. Avansiliste maksete suurus arvestatakse riigieelarvega kehtestatud arvestuslikust määrast, milleks on 700 krooni kuu kohta. Seega on sotsiaalmaksu avansiliseks kohustuseks 231 krooni kuus ehk 693 krooni kvartalis.
Kõiki muid makse, mida maksavad ka äriühingud. Tööandjana tegutsedes peavad töötajate palgalt kinni tulumaksu, töötukindlustusmakse, kohustusliku kogumispensioni makse, arvestavad ja tasuvad sotsiaalmaksu ning erisoodustuste tegemisel tasuvad erisoodustustelt nii tulu- kui sotsiaalmaksu. Kui ollakse käibemaksukohuslane, siis peab tasuma käibemaksu, omades maad, tasuma maamaksu jne.
Allikas: maksu- ja tolliamet