Instant messaging (IM) on kiire ja mugav võimalus internetis suhtlemiseks.
Ilmselt kõige tuntum on Microsofti MSN Messenger (edaspidi lihtsalt MSN). MSNile on kirjutatud palju täiendprogramme, mis muudavad suhtlemise mugavamaks ja lõbusamaks. Kõige parem koht nende leidmiseks on portaal Mess Be. Kindlasti võib soovitada programmi MSN Messenger Plus!, mis lubab MSN Messengeri kasutaja käe järgi kohandada.
Kui arvuti on varustatud veebikaamera, mikrofoni ja helikaardiga, saab MSNi muuta videotelefoniks. Skypei-nimeline programm, mille loomisel ka eestlased kaasa löönud, töötab netitelefonina veel paremini. Igal juhul on kaval kasutada mikrofoniga varustatud kõrvaklappe: heli puhtam ja kõnelus privaatsem.
Mitte kõik ei kasuta Windowsi ja teistel platvormidel on omad IM programmid, mis MSNiga ei haaku. Siin pakub lahenduse platvormidevaheline messiprogramm Gaim, mis ühildub teiste IM-programmide ja operatsioonisüsteemide kasutajatega.
Kui peaks juhtuma, et paha tööandja on MSNi kasutamise keelanud või istud võõras arvutis, kus seda pole, aitab hädast välja Web Messenger, kuhu võid oma registreeritud kontoga siseneda ja (mõnevõrra väiksema funktsionaalsusega) ikkagi oma sõpradega suhelda.
Avalöök
Arvuti on sama igapäevane kodumasin kui telekas või mikroahi. Erandina teistest kodumasinatest on arvuti tõeliselt polüfunktsionaalne aparaat.
Selles rubriigis jagame lihtsaid nippe, kuidas arvutit võimalikult mitmekülgselt ära kasutada ja teda hea tervise juures hoida. Vaatluse alla tulevad erinevad tark- ja riistvaralahendused ja kindlasti lugeja küsimus. Kui on probleem, küsi Hiirelt arter@postimees.ee!
H. Hiir
Soovitused
Ole oma sõprade vastu viisakas! Kui lahkud arvuti tagant, siis kas logi välja või säti oma MSN nii, et kui sa teatud aja (nt 5 min) ühtki klahvi pole puudutanud, näevad teised, et oled ära. Paremklikk süsteemiriba ikoonikesel ja vali My Status. MSN Plus! võimaldab veel täpsemalt kirjeldada, mis asjus sind parasjagu kätte ei saa.
Kui sul on mitu accounti, siis lubavad mõned programmikesed, näiteks polygamy patch (huvitav, miks seda küll nii kustutakse?), korraga mitut MSNi jooksutada.
MSNiga võid vahetada ka nii suuri faile, mida meiliserverid läbi ei lase. Ära luba oma MSNil automaatselt avada sulle saadetud faile. Kui saadad sõbrale faili, siis ütle alati, mida ja miks saadad. Kui keegi tahab sulle saata, küsi alati, millega tegu ja kas ta ise ka teab, et faili saadab. MSN-viirused võivad end maskeerida failideks, mis oleksid justkui sõbra saadetud.
MSN oskab peetud vestlused logifailidesse kirja panna: kasulik, kui tahad hiljem midagi kontrollida. Vaikimisi asuvad need kataloogis My DocumentsMy Received Files. Võõras arvutis messides on soovitav automaatne logimine välja lülitada. Kui sul on midagi varjata, võimaldab MSN Plus! logifailid parooliga salastada.
MSN 7.0 lubab automaatselt personaalsõnumi kujul näidata, mis lugu sul Windows Media Playeris või iTunesis mängib. Kas loo nime näidatakse või mitte, saad määrata MSNi põhiaknas lahtrikeses Type a personal message. Kui eelistad WinAmpiga muusikat kuulata, siis aitab jällegi MSN Plus!
Hoiatused
MSN Messenger Plus!-i installimisel pakutakse võimalust paigaldada sponsorprogramm, sellest on kaval keelduda. Ärge paigaldage oma arvutisse midagi, mida te kindlasti ei tunne!
Kui laed MSNile lisaprogramme, kontrolli alati versiooni sobivust. Versiooni saad vaadata nii: ava MSNi põhiaken, vali rippmenüü Help > About MSN Messenger. Selle loo kirjutamise ajal on viimane versioon MSN Messenger 7.0 build 7.0.0813.
Lase iga allalaetud fail kindlasti oma viirustõrjel üle vaadata. Alati!
Kasulikud lingid
http://messenger.msn.com/
http://webmessenger.msn.com/
http://www.msgplus.net/
http://gaim.sourceforge.net/
http://www.skype.com/
http://www.mess.be/