/nginx/o/2013/09/04/2040579t1h2e16.jpg)
Kolm aastat tagasi juunioride maailmameistri tiitliga üllatanud Aivar Rehemaa kogub parajasti Ramsau liustikel suusakilometraai, et uuel hooajal taas Eesti paremikku murda ja Torino taliolümpial starti pääseda.
Te tuttavad on pärast eelmist, nurjunud hooaega märganud, et teie silmades on jälle sära. Kust see tuleb?
Eelmise aasta lõpus oli, jah, asi suhteliselt kahtlane, spordiisu kadus ära. Aga astusin tagasi vanasse paati, kust kunagi olen tulnud: läksin Anatoli miguni juurde treenima. Juba pärast paari trenni tundsin, et olen õiges kohas ja omas elemendis tagasi.
Meeskonnas oli meid kaheksa meest ja treeneril ei jätkunud kõigile nii palju tähelepanu, aga nüüd tegeles üks inimene suve algul ainult minuga. See oli suur asi: Anatoli aitas tehnikat sättida, õhtul vaatasime videot.
Kui meestekoondisega harjutasin, tekkis vahepeal tunne, et kogu aeg on kuhugi kiire kõik laovad ja panevad, nagu hakkaks kuhugi hiljaks jääma. Aga nüüd sain teha rahulikult, nagu olin varem harjunud.
Mati Alaveri süsteem teile seega eriti ei istunud?
Jah, vist võib praegu nii öelda. Niisugune väga suure pundiga treenimine, ei sobinud mulle. Kõik plaanid täitsin ära ja tegin nagu vaja, aga tulemus oli näha selles mõttes, et tulemust ei olnud.
Alaveriga läbi ikka saate?
Ikka saan, ega me sellepärast mingid vihavaenlased ole. Arvan, et ta arvestab minuga. Ta ütles, et kui tahan meeskonda pääseda, siis olgu esimese lume võistlustel Soomes Olosel neljas-viies mees, ja olengi meeskonnas. Jalg pannakse joonele ja esimesed neli või viis lähevad siis MK-etappidele. Edasi tulevad Otepää MK-etapp ja Eesti meistrivõistlused, mis on ka omamoodi valikvõistlused olümpiaks.
Mis migun Teamiga harjutades veel teistmoodi on?
Tolikuga treenides on kõik väga rahulik. Trennid venivad pikaks. Meestega oli plaan ees: teed 2 tundi ja 20 minutit ära kõik, minema.
Praegu on kergem treeninguid muuta, kui enesetunne ei ole hea. Meeskonnas võisid ju ka öelda, et mul on raske ja teen teistmoodi. Aga tihtipeale mõtlesid, et mis seal ikka, kas ma ei jõua siis kaasa teha. Tegid trenni ära, mis siis, et ei olnud hea enesetunne.
Võib-olla on Anatoli juures treeningud ka mitmekesisemad.
Mehed on võtnud prantslasest spetsialisti oma uisusammu lihvima. Kas jääte nüüd selles stiilis neile alla?
Ei, mul on naistest maailma parim uisusõitja [Kristina migun] ees, ja Anatoli oskab ka uisusammu väga hästi õpetada. Oleme videoid vaadanud ja analüüsinud ning eelmise aastaga võrreldes olen kindlasti hakanud uisku paremini sõitma.
Eesti meeste uisustiili kohta ei oska öelda, pole neid väga näinud. Suverullil nägin, kuidas nad sõidavad
Ja kuidas sõitsid?
Noh... (otsib sõnu P. P.)...viga ei olnud midagi, aga... ei tea. Kui Anatoli mind õpetab ja oleme analüüsinud, siis väikseid erinevusi ikka on. Väheke teistmoodi teeme. Eks näis, kellel paremini välja tuleb. See pannakse paika, kui talvel number seljas on ja stardipauk käib. Ilu ei ole tähtis, peaasi, et kiiresti edasi saab.
Mille nimel üldse rabate trenni teha?
Motivatsiooni ei ole vaja kaugelt otsida olümpia-aasta on tulemas. Aga ma võtan ühe võistluse korraga. Esimese lume võistlusel tahaks kohe normaalselt sõita, et ise rahule jääks. Kaugem eesmärk on olümpiamängud.
Kuid veel kaugemad sihid?
Võtaks ühe aasta korraga. Ei tahaks öelda, et nelja aasta pärast olümpial olen hull tegija. Olen omal nahal tunda saanud, kuidas üks aasta on väga hea ja teine on jälle väga kehv, kus ei ole absoluutselt tulemust. Sport on selline, et siin sõltub palju sellest, kuidas tervis vastu peab.
Kuidas tervis praegu on?
Sülitan kolm korda üle õla: praegu on hästi.
Usute, et teie aeg veel tuleb?
Jah, mul on aega veel küll. Ega ma noorteklassis ka kohe väga silma paistnud. Tegin rahulikult.
Juunioride MMi eel tegin samuti rahulikult ja õiges kohas õigel ajal tuli tulemus. Loodan, et see eelmise aasta läks täielik luhtaminek oli ka millekski kasulik. Nägin ära, kui halvas seisus saab olla. Oli hea kogemus.
Kuidas praegune sportlik vorm tundub?
Enesetunne on hea. Kui eelmisel aastal läksin trenni, oli tunne, et kulutan ennast, siis praegu käin trennis ja tunnen, et kogun ennast. Suviste testide järgi on seis üllatavalt hea.
Praegu ei oska küll midagi kurta.
Mis seisus on õpingud?
Pärast keskkooli lõpetamist läksin edasi Audentesesse ärikorraldust õppima. Aga olin väga vähe Eestis ja pidasin paremaks, et jätan kooli pooleli. Nad andsid ka võimaluse, et võin alati tagasi tulla. Praegu ei ole ma küll õppimisele väga pühendunud, kuid seda saab hiljem ka teha.
Kui te elus uue külje keerate, mis võiks olla sinna kirjutatud?
Väga pikki plaane ei taha teha, aga õppida tahaks küll, olgu see kehakultuur või miski muu, selle üle pole väga palju mõelnud.
Aga praegu on siht, et teen trenni ja suusatan, eks siis näe, mis tulevik toob.
Aivar Rehemaa
Sündinud 28. septembril 1982
Parimad tulemused täiskasvanute klassis tema enda hinnangul:
19. koht Val di Fiemme MMil 2003 30 km klassikas (ühisstart)
27. koht Otepää MK-etapil 2003 30 km klassikas (ühisstart)
24. koht Oberhofi MK-etapil 2003
15 km klassikas
Arvamus
Kaspar Kokk,Eesti suusakoondise liige, endine klubikaaslane
Ei mäleta, et Aivar oleks pärast võitu juunioride MMil 2002 ülevoolavalt rõõmus olnud. Pigem tundus, et esikoht oli talle endale ka üllatus. Ilmselt ei saanud ta kohapeal arugi, millega hakkama oli saanud.
Eks suured võidud, nagu Aivari juunioride MM-tiitel, sõltu kõigi soodsate asjade kokkulangemisest.
Miks Aivaril viimastel aastatel hästi pole läinud, on raske seletada. Seda on üritanud teha ka minust targemad, aga kellelgi pole õnnestunud.
Arvan, et kui Aivar midagi põeb, siis seda, et ta on tulemuste poolest vähikäiku teinud, mitte aga seda, et ta ei kuulu praegu A-koondisse.
See, kas tal õnnestub madalseisust välja tulla, sõltub tema isikuomadustest: kui tugev ja enesekindel ta on ning kuivõrd suudab uskuda oma treeninguplaani ja selle ainuõigsusse.
Priit Maidla,kauane sõber, töötab santehnika ASis FEB
Käisime koos kommertsgümnaasiumis, meil oli ühine koolitee. Aga see jäi suhteliselt lühikeseks, umbes viis aastat, sest Aivar läks edasi õppima Otepääle. Seejärel ei suhelnud me pikka aega, aga nüüd käime jälle läbi.
Aivari huvi oli juba varakult suusatamine. Kui televiisorist tuli mõni suusavõistlus, sai ta koolist vaba päeva ega pidanud tundidesse tulema. Ikkagi migunide sugulane ja ise ka kõva suusataja Anne kanali ääres pani võistlustel kõigile pika puuga.
Aivar on täitsa hea iseloomuga: tore inimene, hästi sõbralik. Selline rahulikku tüüpi tegija, rapsija ei ole ta kunagi olnud. See, et tal kaks aastat hästi pole läinud, ei paista küll välja ikka on ta sama rõõmsameelne. Loodan, et tal läheb edaspidi hästi, sest ta teeb visalt trenni ja pingutab. Olen alati ülekandeid vaadanud, kui ta võistleb.