T, 28.11.2023

Margus Rump märkab maastikul märke

Raimu Hanson
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kui kunstnik Margus Rump naasis neljakuiselt India-rännakult, tabas teda suvise Eesti looduse ilu nii vägevalt, et ta maalis enam kui 20 pastellpilti ning näitab neid nüüd Elva raekojas näitusmüügil.

Sarja «Sõnumid Eesti maastikult» impressionistlikesse piltidesse on nende autor lisanud väikseid indiapäraseid märke.

«Maastikel liikudes avastad ühel hetkel, et see kõik on üks suur salamärkide kogum,» rääkis ta. «Üks mu lemmikpilte on «Kunstniku koer». Sellel on märgid kõige ehedamalt näha.»

Pildil on kunstnik kujutanud oma neljajalgset sõpra ja taamal sünge metsa taustal muu hulgas haakristi ehk svastikat. «Svastika on loomejõu sümbol ja loomejõudu on kõikjal meie ümber,» selgitas Rump.

Looduses viibides meeldib talle olla avastaja. «Ja mida rohkem sa seal omaette oled ja mediteerid, seda rohkem avastad,» märkis ta.

Elvas ja Tartus

Elvas elava ja Tartu servas Eerikal Tõnissoni majas ateljee sisse seadnud Rumpi viiendat korda Indias viibimine oli samuti seotud avastamisega.

«Rändan seal ringi ja avastan iseennast rännakutel. Laen niimoodi oma vaimseid patareisid,» ütles ta. «Olin Indias neli kuud ja tagasi tulles avastasin jälle, et Eesti loodus on fantastiliselt armas.»

Rump ei pea ennast väga paikseks inimeseks. «Ma olen mingis mõttes kosmopoliit. Ma leian, et seal, kus on süda, on ka kodu. Ma ei piira ennast ühegi koha ega paigaga.»

Elvas on ta elanud viis aastat. Üleeile männilinna raekoja saalis avatud näitusmüük «Sõnumid Eesti maastikult» on tema tööde teine väljapanek elvalastest kunstihuvilistele.

Eelmine Rumpi näitus Elvas täpselt aasta tagasi andis läbilõike tema senisest loomingust, hõlmates aastad 1996–2004. Nüüdne pastellide eksponeerimine on ajastatud Elvas esimest korda toimuva kunstikuu algusega.

Vaikne kunstielu

Kuigi Rump ütles end lävivat elvalastest kunstnikega vähevõitu, teadis ta nimetada, et nende hulgast näiteks Merike Ambre avas kunstikuu puhul kunstikaupluses Kesk 20 näitusmüügi.

Tänavu veebruaris oli Tartus Y-galeriis rühmanäitus, mille pildid läksid annetuseks Toomele naistekliinikusse.

Kaks ühisnäitusel osalenud kunstnikku lisaks Rumpile – Mariina Tiidor ja Anni Irs – elavad samuti Elvas ning jagavad nüüdsel kunstikuul 8. ja 9. novembril Elva gümnaasiumis visandamise ehk krokii tegemise õpetust.

«Elvas on vaikne tagasihoidlik kunstiringkond võrreldes näiteks Tartuga,» üldistas Rump.

Kunstikuu on tema meelest vajalik eeskätt selleks, et elavdada väikelinna elu. Margus Rump loodab, et inimesed tulevad senisest rohkem kodunt välja vaatama, mida on kunstnikel neile näidata.

Elvas käib kunstikuu

• Margus Rumpi näitust «Sõnumid Eesti maastikult» saab Elva raekojas (Kesk 32) vaadata 17. novembrini ning Tartu raeplatsi serval Obu galeriis 5. detsembrist 5. jaanuarini.

• Elva kunstikuul, mis kestab 31. oktoobrist 27. novembrini, näitavad oma loomingut teiste hulgas Merike Ambre, Piibe Arrak, Epp-Maria Kokamägi, Albert Gulk ja Tartu fototudengid.

• Tartumaa muuseumis (Pikk 2) on 8. novembrist 3. detsembrini avatud Ahti Seppeti ja Hannes Varblase ühistööna valminud väljapanek «Muuseum muuseumis».

Facebook
Comments
Tagasi üles