Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kuidas hiinlased supertähe tootsid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Islandi koondise vastu mängides tegutses 226-sentimeetrine Yao Ming konkurentidest vähemalt korrus kõrgemal.
Islandi koondise vastu mängides tegutses 226-sentimeetrine Yao Ming konkurentidest vähemalt korrus kõrgemal. Foto: AFP

Korvpalliliigas NBA ilma tegeva 226-sentimeetrise Yao Mingi saatuse määrasid Hiina spordijuhid veel enne sündimist – geneetilise eksperimendi tulemusena ilmale tulnud laps pidi mõjukast kommunismikantsist aitama ehitada korvpalli suurriiki

1980. aasta 12. septembri õhtul sumises Shanghai haigla number 6 sünnitusosakond nagu mesipuu. Kliiniku personal arutles elavalt, kuidas ebatavaliselt pikka kasvu Fang Fengdi oli ilmale toonud Hiina keskmisest kaks korda mürakama, 5,1-kilose ja 58 sentimeetri pikkuse poisslapse.

Meeldiv uudis jõudis kohemaid ka spordiametnikeni. Ent erinevalt tohtritest polnud nende jaoks tegemist sensatsiooniga. Fang Fengdi vägitegu tähistas lihtsalt järjekordse geneetilise eksperimendi õnnestumist.

Sotsialistlik kohustus

Kuidas kõik täpsemalt käis ja kuidas poisist kogu maailmas hinnatud korvpallitäht sirgus, kirjutab ühendriiklasest ajakirjanik Brook Larmer äsja USAs ilmunud raamatus «Operatsioon Yao Ming».

Fakt on see, et Yao Ming oli sünnist saati totalitaarsele riigile vajalik toode, kes määratud tõestama 1,3 miljardi elanikuga kommunismikantsi sportlikku võimsust.

Toote valmistamiseks otsisid spordiametnikud 188 sentimeetri pikkusele endisele korvpallitähele Fangile 1970. aastate lõpus abikaasa – 208-sentimeetrise Yao Zhiyuani. Abielu vormistamise juures viibisid vaid spordiga seotud inimesed.

Tegemist polnud kaugeltki esimese seesuguse katsega. Larmeri väitel on Hiinas alates 1950. aastatest koondatud pikemaid inimesi kindlale kontrollitud alale.

«Neile anti tasuta süüa, nende omavahelist abiellumist ja paljunemist soositi igati,» kirjutab Lamer. «Pikemad ja andekamad järglased valiti välja ning kasvatati korvpalluriteks.»

Mõistagi ei võinud keegi pead anda, et näiteks Yao Mingist tõepoolest supertäht kasvab. Poiss ise ihkas õppida arheoloogiks, kuid saanud kaheksa-aastaseks, teatasid vanemad talle spordijuhtide tahtest. Valikuvõimalust ei jäänud.

«Algul tundus korvpalli mängimise kohustus koormav,» on Yao Ming tunnistanud. «Kedagi ei tohiks vastu tahtmist sportima panna.» Hiljem hakkas ala talle meeldima.

Teadnuks Hiina spordijuhid, et Yao Mingist sirgub tõeline äss, kelle eest NBA meeskond Houston Rockets käis tänavu sügisel viieaastast jätkulepingut sõlmides välja 81 miljonit dollarit, andnuksid nad ehk Fangile ja Zhiyuanile korralduse veel mõni laps toota.

Paraku oli Suur Fang, nagu teda spordiringkondades hüüti, kultuurirevolutsiooni päevil olnud Mao Zedongi tuline pooldaja ja punakaartlane.

Oma võimu tunnetades nahutas Fang avalikel koosolekutel pidevalt Shanghai spordijuhte, hiljem maksis ülbus kätte.

Ametnikud jälgisid karmilt, et Fang Hiinas kehtestatud ühe lapse poliitikat järgiks, ka pandi perekond elama kõige viletsamasse korterisse. Pahatihti oli vaesus nii suur, et vanemad pidid näljastena pealt vaatama, kuidas koljatist võsuke toitu ahmis.

Kas Yao Mingi korvpalluritalenti ka mingil muul moel kui toidu ja treeningutega turgutati, jäi Lamerile saladuseks. Ühel külaskäigul Shanghai spordiarstide juurde kuulis tema tõlk, keda shanghai murret ei teatud oskavat, järgmist kahekõnet.

«Hormoonide kuurid, kas peaksime rääkima ka neist?» küsis Xu-nimeline tohter oma kolleegilt Weilt ja sai vastuseks kindla «ei».

«Aga see on ju üks olulisemaid nüansse,» kehitanud Xu seepeale õlgu.

Sündimas uus superbeebi

Yao siirdumine ookeanitagusesse NBAsse oli terve omaette ooper, kus nõudlike solistidena esinesid tema Shanghai klubi, Hiina korvpalliföderatsioon ja valitsus.

Tänaseks on andekast keskmängijast saanud liiga särav viskekahur, mees, kes Tähtede mängu rahvahääletusel kogus rekordiliselt hääli.

Ent hiinlased peavad Yao Mingi endiselt paipoisiks ja hea tahte saadikuks.

Vajadusel mängib Yao alati kodumaa koondise eest, oma emale, kes mänedžerina koos temaga USAsse läks, on ta kuulekas poeg. Isegi sünnipäeva puhul ei tihka Yao meeskonnakaaslastele välja teha – mamma on selle karmilt keelanud.

Eeldatakse, et tulevikus abiellub Yao oma 191-sentimeetrise sõbranna Ye Liniga, Hiina naiste korvpallikoondise mängijaga. Ning mõistagi oodatakse, et ilma sünnib uus geneetiliselt perfektne korvpallitäht.

Vahe 1980. aastaga on selles, et Yaod ja Yed ühendab tõeline romanss, mitte spordijuhtide antud sotsialistlik kohustus.

Yao Ming

• Sündinud 12. septembril 1980 Shanghais

• Pikkus 226 cm, kaal 134 kg

• Hiinas mängis Ming Shanghai Sharksis, visates keskmiselt 32 punkti kohtumises.

• Pääses läbi aegade kolmanda hiinlasena NBAsse.

• Houston Rockets valis ta 2002. aasta NBA draftis 1. ringi 1. valikuna, on ainus mitte-ameeriklane, kes nii kõrge valikuga liigasse jõudnud.

• Hiljuti pikendas lepingut Rocketsiga 2011. aasta suveni.

Kommentaarid
Tagasi üles