Korteriühistute haldamise teemal tekib ühistutel paratamatult küsimus, kas maja haldamisega peaks tegelema inimene oma majast või on otstarbekam tellida teenus haldusfirmast.
Kui ühistu haldamise võtavad üle majaelanikud ise, võib juhtuda, et kinnisvara haldamist ja selle korraldamist võetakse küll tõsiselt, kuid siiski napib oskusi ja kogemusi. Ka peamised probleemid korteriühistutes tekivad enamasti valdkondades, mis nõuavad erioskusi ja -võimalusi, näiteks ehitus- ja remonditööd, samuti avariiteenus ning raamatupidamine.
Just seal võib isetegemine end hiljem korteriühistule kurjalt kätte maksta. Seepärast mõtlevad paljud korteriühistud üha rohkem sellele, et osta sisse kogu maja haldamise teenus. Nii ei pea majaelanikud ise muretsema hoovi või trepikodade korrashoiu pärast, samuti tagatakse neile erinevate süsteemide korrasolek ning pidev kontroll nende toimimise üle, samuti on õigel ajal postkastis üüriarved ning tasutud kommunaalkulude eest tarnijatele.
OÜ Linna Halduse näitel võib öelda, et levinumad teenused, mida haldusfirmalt sisse ostetakse, on haldus- ja heakorrateenused ning ka raamatupidamine.
Kuna haldusteenus tähendab sisuliselt objekti tegevjuhtimist ja administreerimist, siis selle teenuse oskuslikul korraldamisel optimeeritakse kulude ja tulude suhe ning seeläbi kasvab omaniku vara väärtus. Kinnisvarahaldur tegeleb maja juhtimise ja administreerimisega. Samuti esitab haldur kokkulepitud isikutele erinevaid aruandeid, mis puudutavad hoone tulusid, kulusid ja võlglasi.
Palju ülesandeid
Haldur korraldab ka korteriühistu üldkoosolekuid ja eraldi koosolekuid juhtgrupile, korraldab lepingute sõlmimist ja selgitab välja hoone hoolduse ja remondi vajadused.
Hoone tehnilise ülevaatuse käigus selgunud vajalike remonditööde teostamiseks koostab haldur eelarve ja esitab soovitusliku tööde järjekorra. Sageli on peamiseks põhjuseks, miks majaga seotud asjad soovitud kiirusel ei arene, ikkagi rahaprobleemid. Halduri ülesandeks on ka aidata organiseerida remonditööde rahastamist.
Kokkuvõttes soodsam
Vaidlused tekivad majades eelkõige seepärast, et naabrite vahel on inimlikud arusaamatused ja asjaajamine on paljude jaoks segane. See raskendabki hädavajalike, kiiret lahendust vajavate probleemide, näiteks maja torustiku vahetuse või katuse remondi lahendamist.
Kinnisvarahaldur aga aitab leida kompromissi majaelanike vahel ning selgitada välja kõige soodsamad ja kvaliteetsemad hankijad tööde teostamiseks.
Et majades elavad väga erinevate sissetulekutega inimesed ning sageli on probleeme võlgnikega, siis ka sellise küsimuse aitab lahendada haldur. Firma aitab leida erinevaid finantseerimisvõimalusi ja nii saavad ka kõik vajalikud tööd majades õigel ajal tehtud. Ekslik on arusaam, et haldusteenuse sisseostmine on tavaliselt niigi lahjale ühistu rahakotile liialt suur koormus. Kõigile peaks selge olema, et tasuta ei ole tänapäeval võimalik enam mitte midagi saada. Meie kogemused näitavad seda, et enamikul juhtudel on professionaalide teenus hoopiski soodsam.