Kuigi lumerohke kelgutamistalv pole sel aastal veel pärale jõudnud, on kelgud juba praegu vägagi nõutud kaup.
Poest leiab kelke igas vanuses lastele ja ka täiskasvanutele. Juku lastekaupade kaupluse müüja Maarika Leesalu sõnul võib kelgud jagada kolmeks väikelaste- ehk beebikelgud ning piduritega ja rooliga kelgud.
Odavaim on salvokelk
Esimesed on mõeldud põnnidele, kes omapäi mäest alla laskmisega veel hakkama ei saa, kuid oskavad juba istuda. Väikelastekelgud on teistest pisemad, seljatoe ja kõrgemate servadega; neil on sees soojendus, et laps ei libiseks ega saaks pikka aega kelgul istudes külma.
Samuti saab lapsele ümber panna rihma, et ta kelgust välja ei kukuks. Väikelastekelgud maksavad keskmiselt 200 krooni.
Kui laps oskab juba iseseisvalt mäest alla lasta, võib talle osta suurema kelgu. Nende valik on ka tunduvalt laiem. Saksa firma KHW kelke Eestisse toova OÜ Aluoja müügisekretär Merike Narma nimetab kõige odavamaks nii-öelda salvokelke.
«Vanasti tegi tehas Salvo pressvormi järgi kelke, see nimi on nüüd üle kandunud ja tähendab kõige tavalisemat plastkelku, mida müüakse marketites ja mis maksab 50-60 krooni,» selgitas ta.
Kuigi mäesõidud saab tehtud ka salvokaga, pole see liulaskmisriist Narma sõnul eriti vastupidav. «Salvokelk ei ole tehtud kõrgsurveplastist ja ei talu seetõttu väga külma ning läheb kergesti pooleks,» tõdes ta. Salvokelk sobib koolilastele, kel vaja kehalise kasvatuse tundi kelk kaasa võtta, kuid kes
ei vaja sõiduriista pikemaks ajaks.
Mida rohkem kelgud maksavad, seda vastupidavamad, mugavamad ja uhkemate lisadega need on; kõik kallimad kelgud on valmistatud tugevast plastist. Rootsi firma Stiga kelke Eestisse toova Stiges OÜ juhataja Ülo Leppik soovitab osta veidi kallim ja kvaliteetsem kelk: «Selline sõiduriist kestab kauem kui kaks mäesõitu.»
Oht iga kelguga sõites
Suuremale lapsele passib Leesalu sõnul piduritega kelk. Selles saab veidi selga toetada, kelgu esiots on kõrgemal ja iste madalamal lohus, et mäest alla lastes ei liiguks kelgutaja ettepoole. Piduritega kelgud maksavad 100-200 krooni. On ka rauast kelke, mis sobivad juba suurematele lastele või siis hoopis võsukese lasteaiast koju toomiseks mäest alla lastes võib nendega haiget saada.
Rooliga kelgud on samuti tavaliselt plastist ja metallraamil, lisaks on neil all suusad. Roolikelke saab juhtida nii üles-alla kui ka vasakule-paremale.
Osal rooliga kelkudel on ees amort, mis pehmendab mäest alla sõites saadud lööke, ja taga tuli, et õhtul mäel olles näeks tagumine kelgutaja esimest ega sõidaks talle otsa. Rooliga kelkude hinnad algavad 700 kroonist ja ulatuvad mitme tuhande kroonini.
Kelgu valimisel tuleb Leppiku sõnul lähtuda eelkõige lapse vanusest ja ka tema enda soovist. Kaua kelk vastu peab, sõltub sellest, kuidas sõiduriistaga ümber käia. Ükski kelk ei kannata sõitu mustal maal või asfaldil, sest plast kulub.
«See on suurim viga, et kui maas on juba veidigi lund, tahetakse kohe kelgutama minna. Aga enne peaks siiski vaatama, kus seda teha,» ütles Leppik. «Lumevabu kohti tuleks vältida, ka jää pole kelgule hea, sest kraabib põhja ära.»
Samuti on Leppiku sõnul oluline, et ühele mõeldud kelgu peale ei istuks rohkem lapsi, ammuks siis täiskasvanuid. Hoolega hoitud kelk võib vastu pidada koguni kümme aastat.
Oht haiget saada varitseb aga iga kelguga sõites. Et kelgutades ei juhtuks õnnetust, tuleb sõitmiseks valida ohutu mägi, ka oleks tark kanda kelgutades kiivrit.
Kelguta ohutult
Kelk on ohutu, kui vältida kõva pinnast, puid ja kive ning sõita ainult kelgurajal, mis ei ristu teedega. Siis peab kelk ka kauem vastu.
Jäisel rajal sõites tuleb arvestada, et kelk ei pruugi alluda juhtimisele ja pidurdamisele.
Käed-jalad tuleb kelgul hoida selleks ette nähtud kohtades.
Kelgutamisel tuleb kasutada kaitsekiivrit.
Kelgutaja ei tohiks kanda lehvivaid riideid, mis võivad sõitu takistad.
Kelgu tõmbenöör ega turvavöö ei tohi lohiseda väljaspool kelku.
Allikad: Stiges OÜ ja OÜ Aluoja