Päevatoimetaja:
Tarvo Madsen
Saada vihje

Kuperoosa teeb enim muret põhjamaade inimestele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tüdruk kui ladvaubin, kiitis vanarahvas neidiste õhetavaid põski. Tänapäeval peetakse läbi põsenaha kumavaid kapillaare pigem inetuks ning häda vastu pakuvad abi nii kosmeetikud kui arstid.

Kapillaarid on nahale väga lähedal ja temperatuurimuutusega löövad põsed õhetama, iseloomustas kuperoosat Tartu Ülikooli kliinikumi nahahaiguste kliiniku arst Külli Paasik. Ta lisas, et piir kosmeetilise ja meditsiinilist sekkumist vajava probleemi vahel on kuperoosa puhul väga õrn.

Kuperoosa algstaadiumis tekib teatud situatsioonides spontaanne punetus kogu näol, mis kaob mõne minutiga. Protsessi arenemisel tekib püsiv piiratud punetus põskedel ja nina külgedel koos laienenud kapillaaridega. Nahk on väga õrn ja kergesti ärrituv ja vajab seetõttu spetsiaalset hooldust.

Tüütu omapära

Üldiselt ei peeta kuperoosat haiguseks, see on pigem naha omapära, mis võib esineda kõigil nahatüüpidel, kinnitasid Tartu salongi Iluhoov kosmeetik Mailika Sirel ja arst-kosmeetik Svetlana Tamp. Eelsoodumus kuperoosaks on õrna heleda nahaga inimestel.

Kuperoosa teket soodustavad pärilik kapillaaride nõrkus, kliima (päike, külm, tuul, niiskus, temperatuuri suured kõikumised kahjustavad kapillaare), amet (kokad, ehitajad, keevitajad, meremehed), kuum toit, alkohol, suitsetamine (vähendab kapillaaride elastsust), hormoonsalvide pikaajaline kasutamine ja hormonaalsed muutused (rasedus, menopaus).

Põhjamaade häda, ütles kuperoosa kohta Paasik, sest just põhjamaade kliima on naha suhtes kõige kiuslikum.

Et kuperoosse naha hooldamine põhineb rohkem profülaktikal – naha kaitsmisel välismõjutuste eest –, soovitas Sirel vältida naha puhastamisel alkoholi sisaldavaid tooteid ja teralisi koorimisvahendeid ning hõõrumist.

Auruvannide ja saunaga tuleks samuti ettevaatlik olla, sest need ergutavad liigselt vereringet. Näo pesemiseks sobib leige vesi. Veel parem oleks nägu puhastada tundlikule või lausa kuperoossele nahale ette nähtud piima ja toonikuga, soovitavad kosmeetikud.

Sirel lisas, et kuperoosse nahaga inimesed ei tohiks kasutada veepõhiseid kreeme, eelistada tuleks õli või rasva baasil loodud kreeme, olenevalt näonaha tüübist.

Tamp rõhutas, et väga oluline on kasutada kaitsvaid kreeme. Ta soovitas talvel lisaks päevakreemile kasutada ka jumestuskreemi. Kui aga on kavas minna suusatama, tuleks näole kanda spetsiaalset kliimakreemi või sportlastele mõeldud veekindlat kreemi, mis ei lase päikesel ja tuulel nahale liiga teha.

Talvistest iluprotseduuridest soovitasid Sirel ja Tamp ultrahelipuhastust koos hapnikumaskiga või teemantlihvimist. Tamp lisas kähku hoiatuseks, et seda saab teha ainult siis, kui näonahk on stabiilne, ei puneta ega ketenda.

Vältida tuleks näo päevitamist, sest see laiendab veresoonekesi veelgi. Ka solaariumi ei maksa kuperoosaga minna, hoiatasid kosmeetikud, lisades, et tänapäeval saab nahale jumet anda ka isepruunistuvate kreemidega.

Valgusteraapia ja laser

Kui peen soonestik joonistab näole punase ämblikuvõrgu, on aeg otsida abi arstilt ja pöörduda tõhusamate vahendite poole. Nahakliinikus töötlevad arstid läbi naha kumavaid kapillaare laseriga.

Tamp kiitis ka tema töökohta muretsetud valgusteraapia (IPL) aparaati, millega saab samuti eemaldada pindmisi veresooni.

«Valgusimpulss liigub läbi naha veresooneni, mis tõmbub soojuse mõjul kokku. Valgus reageerib ainult punastele soontele ega reageeri nahaga,» selgitas Svetlana Tamp aparaadi töö põhimõtet.

Ta sõnas, et naha raviks kulub 3–10 hooldust, aga hoiatas, et kui ka arst või kosmeetikud oma aparaatidega saavad näonaha klaariks, võib kodune vale hooldus nende töö nullida.

Iluhoovi kosmeetikud soovitasid kuperoosa ravi tõhustamiseks ja püsistamiseks kasutada firma Sothys punetavale nahale mõeldud tooteid, samuti Germaine de Capuccini termoregulaatoriga kaitsekreemi, Catineau kuperoosavastast kreemi või Elsa Hjeronymose ravikosmeetika sarja kreeme.

Kuperoosa puhul väldi:

• alkoholi sisaldavaid näopuhastustooteid

• teralisi koorimiskreeme

• temperatuurikõikumisi

• kuuma sauna ja vanni

• liigset päevitamist

• solaariumi

• suitsetamist ja alkoholi

Kuperoosse naha hooldus

Talvel kreemita enne õueminekut nägu rasvase kreemiga, suvel kaitsva kreemiga. Kasuta tundlikule või kuperoossele nahale mõeldud hooldustooteid. Talisporti harrastades kasuta kliimakreeme või sportlastele mõeldud spetsiaalseid veekindlaid kreeme.

Allikas: PM

Kommentaarid
Tagasi üles