/nginx/o/2013/09/05/2052997t1hf710.jpg)
Kui varem valisid personaliotsingufirmad neile saabunud CVde kuhjast sobivad välja ja kutsusid töölesoovijad vestlusele, siis täna otsivad nad aktiivselt inimesi, kes neile CV saadaksid, kirjutab Äripäev.
«Eestis tuleb tööandjatel valiku asemel praegu tegeleda otsinguga,» ütleb OÜ CVO Group juhatuse liige Agu Vahur.
«Valida on mõnus ja see meeldib juhtidele, aga otsing on telefonimüügi tegemine. Firmadel puudub selleks kompetents ja see on ebamugav tegevus. Meie tegelemegi ärarääkimisega,» iseloomustab ta, miks täna rohkem ettevõtteid personaliotsingufirmade poole pöördub kui mõni aasta tagasi.
Ka Fontese partner Kaire Sutt tõdeb, et n-ö sihtotsingu osakaal mullu kasvas, kuna kuulutused ei tööta enam nii hästi ja tihti tuleb inimestele personaalsemalt läheneda, meelitada neid töökonkurssidel osalema.
«See on otseses seoses tööjõuturu pingelisusega,» ütleb Sutt.
«Kui ettevõtted kasvavad ja arenevad kiiresti, siis inimestel on seal huvitav töötada ja nad nii palju uue töö järele ringi ei vaata.»
Nii tulebki personaliotsingufirmal vastavalt oma kliendi soovile mõelda, kust uus töötaja võiks tulla, ja teha talle otsepakkumine osaleda konkursil.
Vahuri sõnul ei tule mõnikord kuulutuse peale mitte ühtegi avaldust ja töösoovijaid on võrreldes paari aasta taguse ajaga jäänud viis korda vähemaks - kui kunagi kandideeris ASi Kalev müügidirektoriks 980 inimest, siis täna võiks selle numbri vabalt sajaga jagada.
«Kodusistujaid praeguses turuolukorras praktiliselt ei olegi,» ütleb Vahur. «Tööturg on pigem miinusega ja puhtfüüsiliselt on töökohti rohkem kui inimesi.»
Fonteses on läbi kukkunud mõned spetsiifiliste spetsialistide otsingud näiteks kui IT-firmad on otsinud mõnd kindla valdkonna teadmistega inimest, keda Eestis kokku on üldse kümmekond.
Mõnele konkursile on saadetud ainult kaks CVd. Suti sõnul on olnud ka selliseid otsinguid, kus 20 sobivast sihtotsinguga leitud kandidaadist jääb sõelale ja on asjast huvitatud vaid kaks.
Peamiselt tippjuhtide värbamisega tegeleval Ariko ReServil on juht Igor Pässi sõnul viimasel ajal suisa järjekord ukse taga. Ja mitte töötutest tippjuhtidest, vaid juhita firmadest.
«Meil läks väga hästi ja see on meie järgmisest majandusaasta aruandest ka näha,» kommenteerib ta, lugedes üles rea põhjuseid, mis mullu edu tõid.
Peale professionaalsuse, stabiilsuse ja klientide usalduse toob ta välja majandussituatsiooni muutumise. «See on kaasa toonud hindade tõusu.»
CV Keskuse juhatuse liikme Raivo Heina arvates ongi hinnad tõusnud eelkõige traditsioonilise värbamise poolel.
«Kui tahad head inimest, pead ta üle ostma,» sõnab Hein. «Veebiteenuste hinnad on natuke alla tulnud, oleme püüdnud mitte väga ahneks minna.»
CVO Groupi juhatuse liikme Agu Vahuri sõnul on täna tavaline, et ettevõte ei vali töötajat, vaid inimene valib tööandja.
«Tavapärane on see, et inimesel on paari nädala jooksul neli-viis lõppintervjuud ja tema valib, millisesse ettevõttesse ta tööle läheb,» selgitas Vahur, lisades, et kandidaadid otsivad pakkumisi eri otsingufirmade kaudu, kuna ühe firma sees sellist oksjonipidamist ei lubata.
Tema sõnul on enne sellist käitumist esinenud niikategooriates, näiteks kui mängus on mõni spetsiifiline programmeerimiskeel.
«Täna elavad paljud tööandjad veel illusiooniga, et nemad saavad valida,» lausus Vahur, kelle hinnangul on töötaja ja tööandja täna partnerid, kes on justkui mõistusabielus.
«Täna pole tööandjal enam võimalik jõupositsioonile minna. Paljudele tuleb see olukord okina.»