Skip to footer
Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Pae pommimehe ebaõnn päästis elanikud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maja aadressil Pae 23 jäi terveks vaid 
tänu sellele, et majaelanikud märkasid kotti, milles oli 11 kilo väetise baasil valmistatud lõhkeainet.

Tallinna Pae tänava plahvatusteseeria väidetava autori, pensionär Märt Ringmaa üks ebaõnnestumine päästis kaitsepolitsei andmetel kümned inimelud, sest majaelanikud leidsid trepikotta jäetud võimsa pommi üles.

Seda 68-aastase Ringmaa kohale tõstetud kahtlustusepisoodi on seni meedias mainitud vaid mõne reaga. Ometi väidavad lõhkeaineeksperdid, et just see, 2003. aasta 19. novembri ööl kärgatama pidanud plahvatus olnuks Pae tänava kümneaastases pommiseerias kõige traagilisemate tagajärgedega.

Plahvatuse luhtumise eest tuleb tänada pommihirmus elanud Pae 23 ühiselamu rahvast. Nad märkasid tol ööl oma elamu trepikojas kahtlast kotti ja helistasid päästeametile. Nüüd võib spekuleerida, et see oli ka kord, mil pommimees oleks napilt otse teolt tabatud.

Nimelt tühistasid majaelanikud pärast esimest kõnet pommiväljakutse ning teatasid, et mingi mees tuli oma kotile järele ja viis selle minema. Et vaid nädal varem maja ees toimunud autopommi plahvatus oli tõstnud elanike valvsuse haripunkti, pandi koti omanikule silm peale.

Kotikandja kadus

Kell pool kaks öösel helistasidki majaelanikud uuesti päästeametisse, sest kahtlane kott oli tõstetud maja seina juurde. Päästeametnike kohale saabudes aga juba trepikotta kahe ukse vahele.

Elanike kartus polnud asjatu, sest eridemineerijad leidsid kotist anuma, milles oli 11 kilo väetise baasil tehtud lõhkeainet. Politsei kahtluse järgi kasutas ka tehnilise kõrgharidusega Ringmaa oma põrgumasinate tegemisel väetist.

Riigiprokuratuuri juhtivprokurör Margus Kurm ütles eile, et sellise lõhkeseadeldise plahvatus oleks võinud maja täielikult purustada. Seda toetab võrdlus 2003. a 11. mail Pae 23a ühiselamu plahvatusega, milles ka Ringmaa organisaatorina on kahtlustatavaks tunnistatud.

Siis kärgatas maja esimese korruse korteris pomm, mille purustusjõud oli ekspertide hinnangul võrreldav kuni kolme kilo lõhkeainega. Juba see kogus muutis pea terve ühiselamu esimese korruse risuhunnikuks, purustas maja välisseina ja kahjustas elamu konstruktsioone. Surma sai üks ja viga kuus inimest.

Ent see pole ainus ebaõnnestunud plahvatusekatse, milles kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur Ringmaad kahtlustab. Juhtivprokurör Kurmi sõnul on neil piisavalt alust kahtlustada meest ka 2001. aasta aprillis Punase tänava taarapunkti juurest leitud pommi valmistamises.

Sealt leidsid eksperdid 6,5 kilo lõhkeainet. «Plahvatus kukkus õnneks läbi tehnilistel põhjustel,» lausus Kurm eile Postimehele.

Lisaks on kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur mullu 11. novembril tabatud Ringmaa tänaseks kahtlustatavaks tunnistanud kuue õnnestunud pommiplahvatuse korraldamises.

Neist kaks on seotud pangaautomaatide õhkimisega 2000. aastal ja 2001. aastal. Nõukogude ajal seifivargana tegutsenud Ringmaal aga ebaõnnestusid mõlemad katsed, sest plahvatused ei suutnud automaate purustada.

Motiiv teadmata

«Mis võis olla tema motiiv rahaautomaatide õhkimisel, võib igaüks ise oletada, ent meie ei saa sellest veel rääkida, sest see oleks spekulatsioon,» lausus Kurm.

Aastate vältel Pae tänaval ja selle lähiümbruses kärgatanud 14 plahvatusest on Ringmaa kahtlustusteregistris praegu neli ja need aastatest 2003 kuni 2005 kevad.

Samas pole mullu sügisel toimunud kaht pommiplahvatust veel registrisse lisatud, sest nende puhul polnud kahtlustuste esitamise ajaks veel ekspertiisid valminud.

Plahvatuste organiseerimises kahtlustatava Märt Ringmaa ja teda lõhkeainete valmistamisel kahtluste järgi aidanud Hendrik Lori kohta ootab kaitsepolitsei infot telefonil 612 1455.

Milles Ringmaad kahtlustatakse?

Kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur on Märt Ringmaa ametlikult kahtlustatavaks tunnistanud järgmistes kuriteoepisoodides:

• 22.09.2000 kell 03.38 ajal Tallinnas Sõpruse pst 249 asuva Konsumi kaupluse välisukse juures olnud Hansapanga rahaautomaadi juures plahvatuse korraldamises.
• 04.01.2001 kell 04.06 Tallinnas Vikerlase 23 asuva Laagna kaupluse välisseinas olnud Hansapanga sularahaautomaadi juures plahvatuse korraldamises.
• 11.05.2003 kella 02.05 ajal Tallinnas Pae 23a asuva maja esimesel korrusel inimohvriga plahvatuse korraldamises.
• 03.09.2004 kella 05.27 ajal Tallinnas Pae 68/78 asuva maja telefoniautomaadi juures kahe inimohvriga plahvatusega korraldamises.
• 06.04.2005 kell 08.20 ajal Tallinna Paekaare gümnaasiumi kõrval asuva klaastara vastuvõtukioski juures plahvatuse korraldamises.
• 17.05.2004 kella 02.45 ajal Tallinnas Pae tn 23a ühes korteris plahvatuse korraldamises.
• 11.04.2001 Punane 15 asuva klaastaara vastuvõtupunkti juurest leitud lõhkeseadeldisega plahvatuse organiseerimise katses.
• 19.11.2003 Pae 23 asuva maja esimese korruse trepi-kojast leitud põrgumasinaga plahvatuse korraldamise katses. 

 Allikas: riigiprokuratuur

Kommentaarid
Tagasi üles