/nginx/o/2013/09/05/2060589t1h2ebf.jpg)
Apteegilettidel meelitavad lapsi ligi eri maitsega glükoositropsid, mis lisaks glükoosile sisaldavad suhteliselt palju C-vitamiini.
Tartu Zeppelini kaubanduskeskuse apteegi juhataja proviisor Malle Timberg ütles, et glükoositropsid on populaarsed nii laste kui ka täiskasvanute seas. Kui vanemad tulevad apteeki koos lastega, on kuulda, kuidas põnnid kauplevad isalt-emalt tropse välja. Timbergi sõnul on tropsid maiasmokast põnnile apteegis sama väärtusega mis toidupoes kommipakid.
Tropside hind jääb enamasti 9-10 krooni vahele ja valida saab väga paljude maitsete vahel. Timbergi jutu järgi lähevad eriti hästi kaubaks maasika- ja eksootiliste puuviljade maitselised tropsid. Veel on müügil õuna-, kirsi-, sidruni-, jõhvika-, apelsini-, vaarika- ja piparmündilisandiga tropse.
Kasulik C-vitamiin
Enamik neist sisaldab lisaks glükoosile, mida on tabletis tavaliselt umbes 80 protsenti, ka tärklist, steariinhapet, eri lõhnaaineid ja C-vitamiini. Üks tablett võib rahuldada kuni 42 protsenti täiskasvanu soovitavast ööpäevasest C-vitamiini kogusest.
Timberg tõdes, et kuna glükoos ehk viinamarjasuhkur on loodusliku päritoluga energiaallikas, kuuluvad glükoositropsid toidulisandite, mitte ravimite hulka.
Proviisor soovitas neid tarbida sportlastel või siis õppuritel enne eksameid (okolaadi asemel). Glükoositabletid soodustavad ajutegevust, annavad lisaenergiat, tõstavad toonust ja peletavad ka kevadväsimust. Timbergi ütlust mööda tuleks nende tarbimist vältida aga diabeetikutel, sest glükoos tõstab veresuhkru taset.
Tavaliselt on tropse ühes pakis kümmekond, seega ei tohi tervet pakki põnnile korraga kätte anda, sest lapsed võivad kogu tropsitoru ühekorraga tühjaks süüa. Pärast sellist söömaaega võivad tekkida allergilised nähud, sest soovitav annus lapsele on üks-kaks tabletti päevas, täiskasvanule kuni kolm.
Timberg tunnistas, et tarvitab ka ise aeg-ajalt glükoositropse ja on andnud neid oma lastelegi. «Laps küll ei tea, et selles on organismile kasulikku C-vitamiini, temale on trops ennekõike hea magus asi, kuid seetõttu tulekski jälgida, et laps neid üle ei tarvitaks,» lisas Timberg.
Sportlastele enne võistlust
Perearst Maarika Kukk seevastu glükoositropse ei soovita, või kui, siis ainult sportlastele enne võistlusi. «Neile on glükoositabletid kasulikud, sest glükoos imendub kiiremini kui suhkur,» selgitas ta. «Eks vanasti söödi tropse sellepärast rohkem, et komme oli vähe ning tropsidest said lapsed kiiresti oma suhkruvajaduse kätte. Praegu süüakse pingelistel õppimisperioodidel siiski pigem okolaadi.»
Ka perearst Vivian Alles kaldus glükoositropside soovitamisel olema tagasihoidlik. Tema sõnul kipub eestlaste söögisedelis niigi valitsema liigne süsivesikuterohkus. Kui inimesel on kiiresti vaja lisaenergiat, soovitas Alles glükoositablettide asemel tarbida pigem mett või kuivatatud puuvilju.
Mis on glükoos
Glükoos ehk viinamarjasuhkur on levinum keerulisemate süsivesikute struktuuriüksus, mis kuulub disahhariidide (sahharoosi, maltoosi ja laktoosi) koostisse ning on tärklise, glükogeeni ja tselluloosi monomeeriks. Inimese seedekulglast imendub glükoos väga kiirest ning veri kannab seda kõikidesse rakkudesse ja kudedesse. Glükoosi leidub puuviljades, mees ja marjades, kõige rohkem viinamarjades.
Allikas: www.healthilife.ee, www.miksike.ee