Miks kanda just pärleid?
Need on ajatud ega lähe moest. Kuigi pärleid on kantud sajandeid, tulid need suurde moodi alles möödunud sajandi alguses, kui Chanel tegi pärlitest moeasja nii päeva- kui ka õhturiietuse juurde.
Pealegi on pärlite valik suur, iga naine võib enesele leida kuju, suuruse, värvi, läike ja ka hinna poolest sobivad. Ja veel: ehedaid pärleid ei pea lihvima, poleerima ega muul moel vormima nagu teisi vääriskive. Nad kasvavad karpides ja võetakse kasutusse sellisena, nagu loodus disaininud.
Kuidas mood praegu pärlitesse suhtub?
Ühelt poolt on pärlid klassikalised ehted, mida perekonnas põlvest põlve edasi pärandatakse. Samas soosivad neid praegu ka nooremad moeloojad ja juveliirid, kujundades pärleid noorema seltskonna maitsele piduliku moega ehete kõrval tehakse selliseid, mida on lihtne kanda kogu päeva, kas või teksadega. Ja kui vahepeal peetigi pärleid pigem pidulikuks ehteks, siis nüüd sobitatakse neid ka argise riietusega.
Nii et reegel «väike must kleit ja pärlikee» on ajast ja arust?
Pärlid ei ole mõeldud ainult kokteili- või õhtukleidi juurde, ammu enam mitte! Need sobivad absoluutselt igale poole ja iga rõivaga. Kui naine töötab ja ka reisib palju, peab ta mugavalt riides käima, kuid samas elegantne välja nägema. Nagu mina eelmisel nädalal olin New Yorgis, täna Eestis, varsti Niceis...
Pärlite puhul pole vaja end vaevata ka neile põneva tausta loomisega ei riideid, erilist juveliiritööd ega teisi kalliskive. Nad ise on huvitavad.
Pärlid kaunistavad ka naise jumet. Mõnele sobivad paremini tumedad, teisele valged või kullakarva pärlid. Aasias armastatakse just viimaseid, sest need passivad sealsete naiste nahatooniga hästi.
Kumba eelistaksite, pärleid või teemante?
Te ootate, et vastaksin: pärleid. Aga ei. Ka teemantid on efektsed ja vägagi moes.
Kuid pärlitega on lihtsalt teine asi: iga pärl on ainulaadne, kaht täpselt ühesugust pole olemas. Kui nad esmapilgul näivadki sarnased, siis tegelikult see nii ei ole pärleid disainib loodus, mitte inimese käsi.
Ehkki mulle meeldivad ka teemandid, olen ikkagi pärlite fänn. Aastate jooksul on mu käte vahelt läbi käinud miljoneid pärleid. Ja iga kord näen, kui erinevad need on... Värv, suurus, helk. See annab asjale jumet.
Kas teie kannate pärleid iga päev?
Peaaegu. Sõrmust, kõrvarõngaid, kaelakeed midagi neist alati. Pärlikeed siiski kõige tihedamini. See on osa minu elustiilist, välimusest ja rõivastumisest. Ning ka pärlidiileri töö kohustab.
Kannan neid ka argistes oludes, sportlike rõivastega. Ning vaadake mu pärlikeed pärlid on eri kuju ja suurusega ega ole sugugi ümarad. Need on barokkpärlid, mis Lõunamere hinnaliste ümarpärlite kõrval üha rohkem poolehoidjaid koguvad.
Kuidas eristada ehtsat pärlit plastikust?
Üks lihtsamaid mooduseid plastik ei peegelda valgust. Kui panete sõrme ehtsa pärli lähedale, on see nagu peegel ja näete seal oma sõrme kujutist. Kunstpärlil sellist peegliefekti pole. Kahtlusel tuleks siiski eksperdi hinnangut küsida.
Kuid miks on ehtsad pärlid nii kallid?
Kõik ei ole. Oleneb päritolust, kujust, suurusest, värvist, läikest.
Sukeldujad-pärlipüüdjad on minevik pärlikarpe kasvatatakse suurtes kasvandustes ja ühe pärli saamiseks kulub paar-kolm aastat. Pärlifarmid on rajatud isoleeritult puhtasse, reostuseta merevette. Investeeritakse suuri summasid, kuid kogu saagist on vaid viis protsenti veatud, st perfektselt ümmargused ja siledad. Suur osa on vigased ja mõnest karbist ei tulegi pärlit.
Kõige kallimad on Lõunamere soolase vee pärlid, mis pärinevad suurimast pärlikarbist Pinctada Maxima pärli läbimõõt on keskmiselt 1215, isegi 20 mm. Lõunamere pärlitel on ka tugevaim pärlmutterkiht ja kauneim läige.
Odavamad on näiteks Hiina mageveepärlid need on väiksemad ja nende kasvatamiseks kulub vähem aega. Mis ei tähenda, et need oleksid viletsama kvaliteediga või kuidagi koledamad. Lihtsalt hindamiskategooriad on sellised.
Aga pärlite hinnaskaala on tõesti lai, ühe pärli poehind võib ulatuda 20 eurost 20 000 euroni. Näiteks ühe ümmarguse 7-8 mm läbimõõduga Hiina mageveepärli poehind on umbes 60 eurot, Lõunamere 15 mm läbimõõduga ümmargune pärl võib poes maksta 25004000 eurot.
Millised on praegu kõige trendikamad pärlid?
Ebakorrapärase kuju ja eri suurusega barokkpärlid. Muide, praegu miksitakse pärlikees omavahel sageli ka eri tooni ja liiki pärleid. Vaadake minu keed see pole sugugi klassikaline, vaid koosneb neljast pärliliigist!