Prokuratuur: kaaperdajate hulgas pole surnuks peetud meest

Üks Arctic Sea väidetav kaaperdaja.

FOTO: Reuters / Scanpix

Riigiprokuratuuri kinnitusel ei vasta tõele rahvusvahelises meedias väidetu, et kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamises kahtlustatavate hulgas on ka varem surnuks peetud mees.

Juhtiva riigiprokuröri Lavly Lepa sõnul on ajakirjanduse väitel aastaid tagasi kadunuks jäänud Andrei Lunev ning kaaperdajate hulgas olev samanimeline mees lihtsalt nimekaimud ning väidetavalt kadunuks jäänud meest ei seostata kaaperdamisega.

Briti ajaleht The Telegraph kirjutas pühapäeval, et kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamise kahtlusega vahi all olev Venemaa kodanik Andrei Lunev jäi kolm aastat tagasi laevaõnnetuses teadmata kadunuks ning perekond pidas teda surnuks.

Lunevi tädi Tatjana Atavil ütles ajalehele, et perekond nägi meest televiisorist kinnipeetuna transpordilennukis ning siis tundus, et tegemist on kadunuks jäänud mehega. Täielikku kindlust perekonnal siiski ei olnud.

Kalalaeval töötanud Andrei Lunev jäi kadunuks 18. juunil 2006, kui laev Kamtšatka lähedal õnnetusse sattus.

Moskva kohus vahistas reedel kõik kaheksa kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamises kahtlustatavat, nende hulgas Eesti kodaniku Jevgeni Mironovi ja Eesti elaniku Igor Borisovi.

Kohus sanktsioneeris veel ka Venemaa kodanike Dmitri Bartenevi ja Andrei Lunevi, Läti kodaniku Vitali Lepini, kodakondsuseta Aleksei Bulejevi ja Dmitri Savini ning väljaselgitamata kodakondsusega Aleksei Andrjušini vahi alla võtmise.

Vene võimud kahtlustavad koostöös laeva hõivajatega ka mõnd meeskonnaliiget.

Interfaxi teatel ütlesid vahistatud, et nad pole kaaperdajad ja sattusid keskkonnakaitsjatena Arctic Sea pardale õnnetu juhuse tõttu juuli lõpus Läänemerel. Kahtlusalused viitasid ka sellele, et kuna nad sattusid Arctic Sea pardale Rootsi territoriaalvetes, peaks nende tegevust menetlema Rootsi, mitte Venemaa kohus.

Juulis Soomest Alžeeriasse siirdunud puidulastiga kaubalaev Arctic Sea kadus mõned päevad hiljem Läänemerel. Vene mere- ja õhuväe ühisoperatsiooni käigus peeti laev ja selle kaaperdanud mehed kinni esmaspäeval Roheneemesaarte lähedal.

Venemaa teatel kaaperdati Arctic Sea 24. juulil kell 22 Eesti aja järgi, mil Rootsi vetes asunud kaubalaeva juurde sõitis kiirpaat, milles oli kaheksa inimest. Merehädalisi teeselnud kaaperdajad tungisid laevale ja nõudsid meeskonnalt relvadega ähvardades oma nõudmiste täitmist.

Arctic Sea lahkus 23. juulil Soomest, et suunduda Alžeeriasse Bejaia sadamasse. Laeva lastiks oli 6700 kuupmeetrit puitu hinnaga umbes 1,16 miljonit eurot.

Esmaspäeval avastas Venemaa allveetõrjelaev Ladnõi Malta lipu all sõitnud kaubalaeva Arctic Sea Atlandi ookeanist Roheneemesaarte lähedalt. Ilma ühegi lasuta toimunud operatsiooni käigus vabastasid Venemaa mere- ja õhuväed kaaperdatud laeva 15-liikmelise Vene kodanikest meeskonna. Kaheksa laeva pardal olnud, kuid selle meeskonda mitte kuulunud meest võeti vahi alla.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles